RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Policyjni specjaliści od inwigilacji skrzywdzeni finansowo przez błąd przełożonych

Szef warszawskich policjantów zdymisjonował Andrzeja M., zastępcę naczelnika WTO (fot. tvp.info/Paweł Chrabąszcz)
Szef warszawskich policjantów zdymisjonował Andrzeja M., zastępcę naczelnika WTO (fot. tvp.info/Paweł Chrabąszcz)

Najnowsze

Popularne

Policjanci tajnego, elitarnego Wydziału Techniki Operacyjnej Komendy Stołecznej Policji w wyniku uchybień swoich przełożonych nie otrzymali przed świętami wypłat w związku z nadgodzinami wypracowanymi w czasie światowych Dni Młodzieży – dowiedział się portal tvp.info. Gdy zaczęli nagłaśniać sprawę, szef warszawskich policjantów zdymisjonował Andrzeja M., zastępcę naczelnika WTO. Funkcjonariusze twierdzą, że jedną dymisją próbuje się uciszyć aferę, a tymczasem w wydziale dzieją się złe rzeczy.

Błaszczak: pielgrzymi zapamiętają Polskę jako kraj bezpieczny i gościnny

– Dla mnie najbardziej budujące są opinie zwykłych pielgrzymów, zwykłych obywateli, którzy mówią, że policja była pomocna – powiedział w TVP Info...

zobacz więcej

Jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak zapewniał, że każdy funkcjonariusz biorący udział w zabezpieczaniu tej imprezy otrzyma specjalną premię, a ponadto dostanie zapłatę za nadgodziny. MSWiA zapowiadało, że wypłaty obu świadczeń odbędą się do końca września lub października.

Pod koniec listopada okazało się, że wypłaty za nadgodziny nie otrzyma kilkudziesięciu funkcjonariuszy Wydziału Techniki Obserwacyjnej KSP. To jeden z najtajniejszych wydziałów w każdej jednostce policji. Odpowiada m.in. za inwigilację przestępców, zarówno elektroniczną jak i bezpośrednią. Funkcjonariusze tej formacji są odpowiedzialni także za instalowanie podsłuchów czy tajnych kamer.

Tysiące funkcjonariuszy na straży bezpieczeństwa pielgrzymów

– Rozpoczynamy ŚDM. Faza przygotowań została zakończona, rozpoczęła się faza realizacji, która polega na zagwarantowaniu bezpieczeństwa zebranym –...

zobacz więcej

Zapomniane nadgodziny

– W czasie ŚDM ludzie pracowali po 12 godzin i więcej. Często w bardzo trudnych warunkach, bo ich rolą byłą dyskretna obserwacja i typowanie potencjalnych zagrożeń. Nie możemy powiedzieć, co robili, ale niektórych z tych czynności brzydziłoby się, ze względów estetycznych, wielu wysokich rangą oficerów. I nagle okazało się, że nie dostaną wypłaty za nadgodziny, które mogły przekraczać ponad tysiąc złotych i byłyby doskonałym zastrzykiem finansowym przed świętami – mówi oficer stołecznej policji.

Dlaczego policjanci WTO KSP nie dostali zapłaty za nadgodziny? Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że po prostu kierownictwo wydziału nie dopilnowało przesłania na czas wykazu funkcjonariuszy, którym należały się dodatkowe świadczenia. Według informacji tvp.info jeden z wicenaczelników WTO miał przekazać stosowne pismo w tej sprawie na ręce oficera, który w tym czasie przebywał na urlopie. Później najwyraźniej nie dopilnowano realizacji zadania. – Wypłata świadczeń pieniężnych za nadgodziny wypracowane przez funkcjonariuszy w ramach zabezpieczania Światowych Dni Młodzieży odbywała się w oparciu o zestawienia liczbowe, przygotowane przez kierowników poszczególnych jednostek i komórek organizacyjnych. Zestawienia te zostały w określonym uprzednio terminie przekazane do realizacji w celu zabezpieczenia odpowiednich środków pieniężnych – mówi tvp.info asp. szt. Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy stołecznej policji.

Szybka dymisja

– W związku z informacją, że podczas sporządzania powyższych wykazów w WTO KSP mogło dojść do błędu skutkującego nieprzekazaniem do realizacji wykazu należności, Komendant Stołeczny Policji polecił natychmiast wszcząć czynności wyjaśniające, które mają na celu ustalenie winnych tego zaniedbania i wyciągnięcie wobec nich konsekwencji – dodaje.

Trzeba przyznać, że szef stołecznej policji inspektor Robert Żebrowski jeszcze w dniu przesłania przez tvp.info pytań do rzecznika zdymisjonował Andrzeja M., jednego z zastępców naczelnika WTO. – Dotychczasowe ustalenia, wskazujące na brak odpowiedniego nadzoru ze strony kierownictwa wydziału, były przyczyną podjęcia przez Komendanta Stołecznego Policji decyzji o odwołaniu z dotychczas zajmowanego stanowiska zastępcy naczelnika wydziału – potwierdził nasze informacje asp. szt. Mrozek.

Papież przywiózł do Krakowa pokój. Policja odnotowała na ŚDM dziesięć razy mniej zdarzeń

– Pierwsze trzy dni Światowych Dni Młodzieży minęły spokojnie, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie odnotowały żadnych poważnych zdarzeń...

zobacz więcej

Naczelnicy na cenzurowanym

Afera z nadgodzinami poruszyła prawdziwą lawinę. Funkcjonariusze odważyli się, przez swojego pełnomocnika, poinformować szefostwo stołecznej policji o tym, że w ich jednostce może dochodzić do mobbingu, a atmosfera w wydziale jest co najmniej demoralizująca.

W specjalnym piśmie do szefa KSP funkcjonariusze napisali m.in.: „pomiędzy funkcjonariuszami WTO krąży plotka, że jedna osoba z tego kierownictwa w ogóle nie interesuje się pracą wydziału i rzadko zajmuje się sprawami zawodowymi, unikając osobistych kontaktów z podwładnymi. Inna osoba miała być usunięta z poprzedniej jednostki służbowej w związku z podejrzeniami o mobbing. (…) Inny członek kierownictwa Wydziału nie cieszy szacunkiem podwładnych, a to za sprawą rozpowszechnianych informacji o jego skłonnościach do alkoholu, co miało być podobno przyczyną jego kłopotów w poprzednich jednostkach organizacyjnych. Współpraca z tą osobą jest szczególnie trudna z uwagi na sygnały o jego aroganckim zachowaniu i wybuchowym charakterze. Ma on również (…) wypowiadając się do podwładnych (mówić) „uważaj na siebie”. Osoby te biorą takie sformułowania emocjonalnie do siebie, przez co obniża się u nich poczucie wartości i nabierają dużego zniechęcenia do pracy”.

Sprawę badają psycholodzy

Policjanci WTO poprosili, aby sprawą zajęli się policyjni psycholodzy. Ich zaangażowanie w sprawę potwierdza stołeczna policja. – Kierownictwo KSP już po otrzymaniu anonimowej informacji o sytuacji w wydziale podjęło decyzję o wykorzystaniu policyjnych psychologów do zbadania atmosfery pracy w WTO KSP – poinformował asp. szt. Mrozek.

Z nieoficjalnych informacji portalu tvp.info wynika, że w ciągu kilkunastu kolejnych dni szef stołecznej policji podejmie kolejne, jak nam powiedziano, „zdecydowane działania celem uzdrowienia atmosfery” w WTO KSP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej