RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nie żyje Stanisław Wielanek, założyciel Kapeli Czerniakowskiej

Stasiek Wielanek (1949-2016) (fot. TVP/Ireneusz Sobieszczuk)
Stasiek Wielanek (1949-2016) (fot. TVP/Ireneusz Sobieszczuk)

Zmarł Stanisław (Stasiek) Wielanek, śpiewak, gitarzysta, akordeonista i kompozytor. Warszawiacy znali go przede wszystkim jako założyciela i członka Kapeli Czerniakowskiej i Kapeli Warszawskiej, piewcę i znawcę folkloru miejskiego. Miał 67 lat.

Krauze, Rewiński i Trznadel ze Złotymi Medalami Gloria Artis

Reżyser i scenarzysta Antoni Krauze, aktor i satyryk Janusz Rewiński oraz poeta i krytyk literacki Jacek Trznadel otrzymali we wtorek w Warszawie...

zobacz więcej

O śmierci artysty poinformował jego menadżer.

Stasiek Wielanek założył Kapelę Czerniakowską w 1970 roku. Stworzył ją na wzór przedwojennych kapel podwórkowych. Od 1984 roku prowadził Kapelę Warszawską, która ma w repertuarze piosenki warszawskiej ulicy, a także piosenki lwowskie i okupacyjne.

W swoim dorobku ma 34 płyty, w tym sześć złotych. Zagrał ok. 4 tys. koncertów.

Twórca olbrzymiej kolekcji nut i tekstów związanych z piosenką o Warszawie

Artysta był twórcą jednej z największych na świecie kolekcji: nut, tekstów i materiałów związanych z piosenką starej i nowej Warszawy. Wydał antologię „Szlagiery starej Warszawy”, w której zebrał teksty i nuty do ponad 170 utworów. Był także autorem książki „Warszawa w piosence, wierszu i anegdocie”. Był współautorem artykułów prasowych i felietonów o tematyce warszawskiej oraz scenariuszy widowisk artystycznych.

Napisał muzykę do spektaklu „Zaczarowany krawiec”, który był wystawiany na deskach Teatru Żydowskiego.

Zagrał w filmach muzycznych i fabularnych o tematyce warszawskiej, m.in.: „Piosenki z mojej dzielnicy”, „Wycieczka na Pragę”, „Lwowskie piosenki”, „Godzina W”, „Dom”, „Miasto 44”.

Radny dzielnicy Mokotów

W 2014 roku w wyborach samorządowych kandydował z 3. miejsca na liście z ramienia Prawa i Sprawiedliwości do Rady stołecznego miasta Warszawy w okręgu wyborczym Mokotów, uzyskując 1368 głosów i zdobywając mandat radnego.

20 grudnia został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej