Raport

Epidemia koronawirusa

Armia Asada: przejęliśmy kontrolę nad Aleppo

Dawna metropolia na północnym zachodzie Syrii jest terenem zaciekłych walk i tragedii pozbawionych pomocy mieszkańców (fot. Halil Fidan/Anadolu Agency/Getty Images)

Służby prezydenta Syrii Baszara al-Asada podały, że armia przejęła całkowitą kontrolę nad Aleppo. Wschodnie jego dzielnice były w rękach rebeliantów. W oświadczeniu wyemitowanym przez państwową telewizję wojsko ogłosiło, że do miasta „powróciło bezpieczeństwo”.

Sukces reżimu w Aleppo. Największa dzielnica rebeliantów zdobyta

Syryjskie wojska rządowe odbiły z rąk rebeliantów, pozostającą dotąd pod ich kontrolą, największą dzielnicę wschodniego Aleppo – podały w sobotę...

zobacz więcej

Oznacza to, że wszystkie główne miasta Syrii: Damaszek, Aleppo, Homs, Hama i Latakia są pod kontrolą władz.

Wcześniej syryjska telewizja państwowa podała, że wieczorem z Aleppo wyjechał ostatni, liczący ok. 150 osób konwój z rebeliantami i cywilami.

Zakończoną ewakuację dziesiątków tysięcy ludzi ze wschodniej części Aleppo oraz dwóch szyickich miejscowości w prowincji Idlib potwierdził w czwartek wieczorem w Genewie Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK).

– Ewakuowani zostali wszyscy cywile, którzy tego chcieli, a także ranni i bojownicy – powiedziała rzeczniczka Komitetu Krista Armstrong.

Dawna metropolia na północnym zachodzie Syrii jest terenem zaciekłych walk i tragedii pozbawionych pomocy mieszkańców. Jej wschodnie dzielnice, od roku 2012 – bastion rebeliantów, były od czterech miesięcy oblężone przez siły syryjskiego reżimu, wspierane przez irańskie bojówki i Rosję.

ONZ będzie badać zbrodnie wojenne w Syrii

Zgromadzenie Ogólne ONZ poparło w środę projekt rezolucji przygotowanej z inicjatywy Lichtensteinu, która umożliwia utworzenie grupy roboczej,...

zobacz więcej

W połowie listopada siły te rozpoczęły operację mającą na celu wyparcie rebeliantów. Wojska Asada przy wsparciu Rosjan bombardowały miasto z powietrza. Na początku grudnia rządowe wojska kontrolowały dwie trzecie obleganych terenów. Rosjanie poinformowali, że od czasu, gdy we wrześniu ubiegłego roku rozpoczęli operację w Syrii po jego stronie przeprowadzili niemal 19 tysięcy nalotów i zabili 35 tysięcy osób.

Porozumienie

Ewakuacja była wynikiem porozumienia, które zakładało, że rebelianci będą mogli opuścić miasto w zamian za oddanie kontroli nad dotychczas zajmowanymi dzielnicami.

Uchodźcy zostali przewiezieni do prowincji Idlib, którą kontrolują rebelianci. Wysłannik ONZ do spraw Syrii Staffan de Mistura zaapelował o wspólne wysiłki, by doprowadzić do zawieszenia broni. – Priorytetem jest teraz zawieszenie działań wojennych. Wielu Syryjczyków uciekło do Idlib, które teraz może stać się nowym Aleppo – mówił.


Według ONZ z miasta wywieziono ok. 35 tys. bojowników i cywilów. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża podawał, że niezależnie od tego ponad 4 tys. bojowników ewakuowano od środy ze wschodnich dzielnic prywatnymi pojazdami.

W środę mające siedzibę w Wielkiej Brytanii Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że w walkach o kontrolę nad miastem życie straciło od 2011 roku ok. 21,5 tys. cywilów - w samym Aleppo i wokół niego. Setki tysięcy ludzi uciekło z miasta, a wielu zapowiedziało, że do niego nie wróci w obawie przed odwetem ze strony sił rządowych.

Aleppo, uznawane za jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miast na świecie, było kiedyś stolicą gospodarczą i handlową Syrii, jej największym miastem i główną atrakcją turystyczną.

źródło:
Zobacz więcej