Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Brytyjczycy uzbierali już ponad 80 tysięcy funtów dla rodziny zabitego Polaka

Dave Duncan, zawodowy kierowca, napisał, że wstrząsnęła nim informacja o śmierci Łukasza Urbana (fot. gofundme.com)

Ponad 83 tysięcy funtów, czyli około 430 tysięcy zł, uzbierali Brytyjczycy dla rodziny polskiego kierowcy ciężarówki, zabitego w zamachu terrorystycznym w Berlinie. Inicjatorem zbiórki prowadzonej poprzez internetową platformę GoFundMe.com jest Dave Duncan.

Brytyjscy kierowcy zbierają pieniądze dla rodziny zabitego Polaka

To piękny gest solidarności. Na platformie gofundme Brytyjczycy zorganizowali zbiórkę dla rodziny zamordowanego w Berlinie Łukasza Urbana....

zobacz więcej

„Choć nie znałem Łukasza, historia jego przedwczesnego odejścia wstrząsnęła i oburzyła mnie. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie jak w ten straszny czas czuje się jego rodzina. Więc, jako również kierowca, postanowiłem zwrócić się do społeczności TIR-owców i dalej, aby choć trochę pomóc. Odpoczywaj w pokoju… od kierowców z Wielkiej Brytanii i nie tylko” – napisał Duncan, zawodowy kierowca.

Na apel Brytyjczyka odpowiedziało już ponad 5,5 tysiąca osób, które wpłaciły łącznie ponad 80 tys. funtów. Ludzie wpłacają od 5 do 50 funtów, pieniądze wpływają nieustannie, z minuty na minutę. Po zakończeniu zbiórki trafią do rodziny zamordowanego Polaka. Organizator już kontaktował się z właścicielem spółki przewozowej, dla której pracował zabity.

Kierowca polskiej ciężarówki wykorzystanej do poniedziałkowego ataku próbował powstrzymać napastnika, gdy zorientował się, że ten zamierza wjechać w tłum. Wtedy zamachowiec ugodził go nożem, a następnie zastrzelił.

Niemiecka policja wciąż poszukuje sprawcy zamachu. Podejrzany to 23-letni Tunezyjczyk, który – jak ustalono – miał kontakt z islamistami. Mężczyzna ubiegał się o azyl i uzyskał zezwolenie na pobyt w Niemczech. W poniedziałek wjechał skradzioną ciężarówką w tłum zgromadzony na jarmarku bożonarodzeniowym. Zginęło 12 osób, a 49 zostało rannych. Blisko 20 osób jest w ciężkim stanie.

źródło:
Zobacz więcej