RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezes PiS o piątkowych głosowaniach w Sejmie: wszystko było legalne

– Wszystko było całkowicie legalne; nikt tutaj nie fałszował – oświadczył w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do piątkowych głosowań w Sali Kolumnowej w Sejmie. Jak dodał, to, iż nie było tam wszystkich posłów, to była ich decyzja.

Prezes PiS o blokadzie w Sejmie: nie damy się sterroryzować, uchwalimy budżet

– Sytuacja w Sejmie jest już znana z III RP; tak postępowała Samoobrona – powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Nie damy się...

zobacz więcej

Kaczyński był pytany przez dziennikarzy w Białej Podlaskiej, gdzie uczestniczył w inauguracji rządowego programu „Mieszkanie Plus”, o komentarz do słów posła PSL Krystiana Jarubasa i posłanki Kukiz'15 Elżbiety Borowskiej, którzy oświadczyli, że nie brali udziału w piątkowych głosowaniach w Sali Kolumnowej i nie liczyli głosów. Nazwiska obojga wymienił marszałek Sejmu na wstępie piątkowych głosowań w Sali Kolumnowej wśród 10 posłów sekretarzy powołanych do liczenia głosów.

– Tych posłów nie było na sali. Natomiast zostali wyznaczeni jako sekretarze. Nie przyszli, wobec tego wyznaczono innych. Nikt tutaj niczego nie fałszował. Nie szukajcie dziury w całym. Wszystko było całkowicie legalne – powiedział prezes PiS.

– To, że nie było tam wszystkich posłów, to była ich decyzja. Każdy poseł może podejmować decyzje, jakie chce – podkreślił.

Sejm przyjął ustawę budżetową i dezubekizacyjną. Głosowania w Sali Kolumnowej

– Sytuacja w Sejmie jest już znana z III RP; tak postępowała Samoobrona – powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Nie damy się...

zobacz więcej

Ośmiu posłów sekretarzy

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował w czwartek na Twitterze, że głosy w Sali Kolumnowej podczas 33. posiedzenia Sejmu były liczone przez ośmiu posłów sekretarzy; dwóch do tego wyznaczonych się nie stawiło.

Według informacji, które zamieścił Kuchciński na Twitterze „podczas głosowań w Sali Kolumnowej głosy liczono przez podniesienie ręki, a do zliczenia głosów Marszałek Sejmu wyznaczył dziesięciu posłów sekretarzy”.

„W związku z nieobecnością dwóch z nich – Elżbiety Borowskiej i Krystiana Jarubasa – dokonano korekty podziału Sali Kolumnowej na osiem sektorów” – można przeczytać w tym wpisie.

Według informacji przedstawionej w czwartek przez marszałka Sejmu głosy obliczali posłowie sekretarze: Piotr Babiarz, Marcin Duszek, Małgorzata Golińska, Krzysztof Kubow, Daniel Milewski, Piotr Olszówka, Łukasz Schreiber, Artur Soboń. W skład komisji skrutacyjnej powołani zostali posłowie sekretarze Agata Borowiec i Sylwester Tułajew.

Zawiadomienia opozycji w sprawie nocnych głosowań trafią do prokuratury

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział, że jeżeli „sytuacja dwuwładzy i braku zrozumienia PiS-u, że utracił poparcie społeczne” będzie się...

zobacz więcej

Głosowanie przez podniesienie ręki

Wznawiając w ubiegły piątek wieczorem obrady w Sali Kolumnowej marszałek Sejmu poinformował, że w związku z niemożliwością przeprowadzenia głosowania za pomocą urządzenia liczącego głosy, na podstawie regulaminu Sejmu, zarządza głosowanie przez podniesienie ręki, a głosy będą obliczane przez posłów sekretarzy.

Marszałek ogłosił wówczas też, że „w celu usprawnienia przeprowadzenia głosowania” sala zostaje podzielona na 10 sektorów, a w każdym będzie liczył głosy poseł-sekretarz.

Następnie stwierdził wtedy, że powołał na sekretarzy: Piotra Babiarza (PiS) – sektor 1, Elżbietę Borowską (Kukiz'15) – sektor 2, Marcina Duszka (PiS) – sektor 3, Małgorzatę Golińską (PiS) – sektor 4, Krzysztofa Kubowa (PiS)– sektor 5, Daniela Milewskiego (PiS) – sektor 6, Piotra Olszówkę (PiS) – sektor 7, Łukasza Schreibera(PiS)– sektor 8, Artura Sobonia(PiS) – sektor 9, Krystiana Jarubasa (PSL) – sektor 10.

W poniedziałek na Twitterze marszałek Sejmu opublikował zdjęcie kartki ze zbiorczymi wynikami głosowania nad budżetem na 2017 r. Na kartce wpisane są dane z sektorów od I do VIII: ilu posłów głosowało za, ilu przeciw i ilu wstrzymało się. Składają się one na zbiorcze wyniki głosowania, zgodnie z którymi wzięło w nim udział 236 posłów: 234 było za, 2 przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej