Niemiecka telewizja ma przeprosić za „polskie obozy zagłady”

Sąd Apelacyjny w Krakowie w całości uwzględnił argumentację RPO i nakazał przeproszenie pana Karola Tendery za użycie przez niemiecką telewizję ZDF określenia „polskie obozy śmierci". Sąd wskazał, że przez takie stwierdzenie były więzień Auschwitz z ofiary staje się sprawcą.

„Buchalter Auschwitz” skazany na cztery lata za pomoc w zamordowaniu… 300 tysięcy osób

Wyrok 4 lat więzienia dla byłego strażnika z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Oskara Groeninga jest prawomocny. Niemiecki Trybunał...

zobacz więcej

Przeprosiny przez miesiąc mają być umieszczone na stronie głównej niemieckiego nadawcy.

Dzisiaj przed Sądem Apelacyjnym odbyła się rozprawa apelacyjna.

Apelację od tego wyroku złożył powód reprezentowany pro bono przez radcę prawnego Lecha Obarę, który jest też przewodniczącym Stowarzyszenia "Patria Nostra".

Pozew przeciw niemieckiej telewizji

Proces w tej sprawie rozpoczął się w lutym 2015 r. Były więzień niemieckiego obozu Auschwitz 95-letni Karol Tendera wystąpił z pozwem przeciw niemieckiej telewizji ZDF.
Domagał się w nim przeprosin za to, że 15 lipca 2013 r. na portalu zdf.de w informacji o planowanej emisji programu dokumentalnego „Verschollene Filmschatze. 1945. Die Befreiung der Konzentrationslager", posłużono się określeniem „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz".

Chciał także sądowego zakazu posługiwania się tego typu określeniami. Po interwencji dyplomatycznej opis zmieniono.

„Poczucie odpowiedzialności narodowej”


W ocenie byłego więźnia publikacja naruszyła jego poczucie przynależności narodowej i godność narodową, które winny być chronione przez prawo na zasadzie przewidzianej dla dóbr osobistych. Pełnomocnicy pozwanej ZDF wnosili o oddalenie pozwu.

Karol Tendera od wielu lat podejmuje działania w celu zachowania w świadomości społecznej pamięci o ofiarach zbrodni popełnionych przez Niemców w okresie II wojny światowej.

Jest autorem książki „Polacy i Żydzi w KL Auschwitz 1940-1945”, współpracuje z Fundacją Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, uczestniczy w wielu spotkaniach edukacyjnych, przedstawiając ludziom z wielu krajów swoje doświadczenia z okresu II wojny światowej i przestrzegając przed zgubnymi skutkami ideologii nazistowskiej.

„Zmusiliśmy do przeprosin publicznych”


– Jesteśmy zadowoleni z wielu przyczyn. W sposób jednoznaczny zostało określone, że słowa „polski obóz zagłady w Auschwitz” to jest tzw. kłamstwo oświęcimskie. W przeprosinach zostanie zamieszczona informacja, że to kłamstwo może dotykać każdej osoby, która posiada godność narodową i tożsamość narodową, czyli godność, którą ma każdy polski obywatel. Zmusiliśmy do przeprosin, przeprosin publicznych na łamach ważnego medium niemieckiego, na łamach niemieckiej telewizji – powiedział na antenie TVP Info Lech Obara, pełnomocnik Karola Tendery.

źródło:
Zobacz więcej