RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmierzyli spektrum antymaterii. Przełomowy eksperyment w CERN

Okazuje się, że antymateria emituje takie samo światło jak materia (fot. W. An, UCLA)

Pierwszy w historii pomiar spektrum optycznego atomu antymaterii zakończył się sukcesem. – Głównym celem badań nad antymaterią zawsze było sprawdzenie, czy materia i antymateria podlegają tym samym prawom fizyki – oświadczył prof. Jeffrey Hangst z Uniwersytetu w Aarhus w Danii, rzecznik prasowy eksperymentu ALPHA.

Fizycy odkryli nowy rodzaj cząstek. Pentakwarki pomogą zrozumieć, z czego składa się materia

Nowy, nieobserwowany nigdy wcześniej rodzaj cząstek, określanych wspólnie jako pentakwarki, odkryli badacze uczestniczący w eksperymencie na...

zobacz więcej

Eksperyment przeprowadzono w Spowalniaczu antyprotonów Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Szwajcarii. Polegał na obserwacji pozytonu, czyli antyelektronu, pomiędzy orbitami w atomie antywodoru.

Wyniki porównano z dobrze znanymi danymi dla atomu wodoru. Naukowcy wykorzystali fakt, że podczas zmiany orbity elektrony emitują lub absorbują światło o specyficznej długości fali, tworząc w ten sposób widmo atomu.

Okazało się, że obraz linii antywodoru nie różni się od tego, który tworzy wodór, co jest zresztą zgodne z założeniami Modelu Standardowego. Rozwinięciem tego eksperymentu ma być sprawdzenie, czy zachowanie materii i antymaterii są różne, czy też takie same.

źródło:
Zobacz więcej