
Pierwszy w historii pomiar spektrum optycznego atomu antymaterii zakończył się sukcesem. – Głównym celem badań nad antymaterią zawsze było sprawdzenie, czy materia i antymateria podlegają tym samym prawom fizyki – oświadczył prof. Jeffrey Hangst z Uniwersytetu w Aarhus w Danii, rzecznik prasowy eksperymentu ALPHA.
Nowy, nieobserwowany nigdy wcześniej rodzaj cząstek, określanych wspólnie jako pentakwarki, odkryli badacze uczestniczący w eksperymencie na...
zobacz więcej
Eksperyment przeprowadzono w Spowalniaczu antyprotonów Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Szwajcarii. Polegał na obserwacji pozytonu, czyli antyelektronu, pomiędzy orbitami w atomie antywodoru.
Wyniki porównano z dobrze znanymi danymi dla atomu wodoru. Naukowcy wykorzystali fakt, że podczas zmiany orbity elektrony emitują lub absorbują światło o specyficznej długości fali, tworząc w ten sposób widmo atomu.
Okazało się, że obraz linii antywodoru nie różni się od tego, który tworzy wodór, co jest zresztą zgodne z założeniami Modelu Standardowego. Rozwinięciem tego eksperymentu ma być sprawdzenie, czy zachowanie materii i antymaterii są różne, czy też takie same.
Physicists learn how to measure antimatter https://t.co/rL5a8oEi11 pic.twitter.com/GWhXhSk7F7
— Engadget (@engadget) 19 grudnia 2016