RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Uchodźcy lądują na bezrobociu. Tylko niewielki odsetek znajduje pracę

Migranci najczęściej podejmują prace niewymagające wielkich kwalifikacji (fot. Pixabay/Skeeze)
Migranci najczęściej podejmują prace niewymagające wielkich kwalifikacji (fot. Pixabay/Skeeze)

Z 1,2 mln osób spoza Unii Europejskiej, które złożyły w Niemczech wniosek o azyl, od listopada 2015 roku ledwie 34 tys. podjęły pracę. Eksperci zwracają uwagę, że bardziej korzystnym aspektem było stworzenie około 60 tys. miejsc pracy dla Niemców do obsługi uchodźców.

Miliard euro na miejsca pracy dla uchodźców. Nowy projekt niemieckiego rządu

Niemiecki rząd zdecydował o stworzeniu stu tysięcy miejsc pracy dla imigrantów oczekujących na rozpatrzenie przez Federalny Urząd ds. Migracji i...

zobacz więcej

Dyrektor Instytutu Badań Rynku Pracy i Zatrudnienia (IAB) Joachim Moeller oświadczył, że wśród azylantów, którzy znaleźli pracę, większość stanowią Syryjczycy, Irakijczycy, Afgańczycy i Nigeryjczycy. 406 tys. uchodźców zarejestrowało się w pośredniakach jako poszukujący pracy.

Moeller zwraca uwagę, że mimo bardzo dobrej koniunktury w Niemczech integracja uchodźców na rynku pracy będzie bardzo powolna. – Jeżeli uda nam się po pięciu latach dać pracę 50 proc. z nich, będzie to wielkim sukcesem. Aby do tego doszło, Niemcy muszą jeszcze więcej zainwestować w integrację – zastrzegł szef IAB.

Praca w hotelarstwie i gastronomii

Z 34 tys. uchodźców, którzy już znaleźli zatrudnienie, 57 proc. pracuje w hotelarstwie i gastronomii, 22 proc. – jako robotnicy najemi, zaś 20 proc. – w sektorze usług przemysłowych. Zdaniem Moellera nie ma co się łudzić, że uda się wielu imigrantów zatrudnić w dobrze płatnych sektorach gospodarki, jak np. w przemyśle samochodowym.

Masowy napływ imigrantów miał jednak inny jeszcze wpływ na rynek. Powstało bowiem 50-60 tys. nowych miejsc pracy dla Niemców, głównie w sektorze budowlanym, zatrudniono też wielu nauczycieli języka, wychowawców i pracowników socjalnych oraz strażników. Zwiększyła się także liczba etatów w administracji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej