RAPORT

Pogarda

Archiwum oficerów AK trafiło do Archiwum Akt Nowych w stolicy

Po latach akta Armii Krajowej trafią bezpiecznie do Warszawy(fot. arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Po latach akta Armii Krajowej trafią bezpiecznie do Warszawy(fot. arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Najnowsze

Popularne

Archiwum Stanisława Kostki-Dąbrowy to obecnie największe prywatne archiwum Armii Krajowej. Po wyjściu z więzienia Urzędu Bezpieczeństwa do XXI w. Kostka-Dąbrowa zebrał kilkadziesiąt metrów oryginalnych dokumentów, druków ulotnych, periodyków i plakatów ZWZ-AK. Ten zbiór materiałów opisuje działalność Polskiego Państwa Podziemnego i jego żołnierzy. We wtorek archiwum trafiło z Krakowa do Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

„Ich czyny przesłaniem o sile narodu”. Pożegnanie bohaterów

Mszą żałobną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczną się uroczystości pogrzebowe płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka...

zobacz więcej

Stanisław Kostka-Dąbrowa urodził się 11 października 1924 r. w Przemyślu. Służbę Polsce rozpoczął w sierpniu 1939 r., kiedy to w harcerskim mundurze pełnił misję łącznika Komendy Obrony Przeciwlotniczej w Przemyślu. Po wstąpieniu do konspiracji przyjął pseudonim „Dąbrowa”.

W maju 1945 r. stworzył oddział partyzancki na terenach byłego Obwodu AK Przemyśl, a potem Obwodów Sanok i Krosno.

Z końcem września 1945 r. objął w Krakowie stanowisko szefa Wydziału Informacji i Bezpieczeństwa oraz dowódcy „Straży” – zbrojnych zespołów ochrony WiN. 5 marca 1946 r. aresztowany i skazany na 7 lat więzienia.

Jest odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari V klasy, Orderem Polonia Restituta III i IV klasy, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Wojska, Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Partyzanckim.

Jest również laureatem Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej IPN oraz honorowym obywatelem Miasta Jasła za udział w akcji uwolnienia więźniów z jasielskiego więzienia w nocy z 5/6 sierpnia 1943 roku.
Uroczysta prezentacja archiwum oraz przekazanie do zasobu AAN odbyła się w budynku PAST-y przy ul. Zielnej 39. Oryginalne dokumenty z okresu wojny trafiły do zasobu Archiwum Akt Nowych dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej