RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Demonstracja poparcia dla rządu. „Demokracja nie jest zagrożona”

Najnowsze

Popularne

Zwolennicy władz, między innymi członkowie klubów „Gazety Polskiej”, manifestowali w niedzielę przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Demonstracja odbywała się pod hasłem obrony demokracji w Polsce. – Demokracja nie jest zagrożona – mówił do zgromadzonych wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Sasin: opozycji chodzi o obalenie demokratycznego rządu

– Opozycji nie chodziło o wolność mediów, która nie była w żaden sposób zagrożona. Ci, którzy demonstrowali na wezwanie Nowoczesnej i Platformy...

zobacz więcej

– Nie dajmy się prowokować, podstawową bronią opozycji jest rozbujanie polskich nastrojów – mówił wicepremier Piotr Gliński. – Nie pozwolimy na niszczenie polskiej demokracji; nie ustąpimy, bo mamy mandat społeczny – podkreślał.

– Polska potrzebuje demokracji i wy jesteście solą tej demokracji. To dzięki wam Polska się zmienia i polski rząd stabilnie i odpowiedzialnie prowadzi rozwój kraju – powiedział wicepremier.

Wicepremier Gliński podziękował uczestnikom demokracji w imieniu rządu. – Za waszą postawę obywatelską, za waszą aktywność obywatelską. To wy jesteście prawdziwym polskim społeczeństwem obywatelskim. Dziękujemy! – dodał.

„PiS partią prawdziwej wolności”

– Polska jest i będzie wolna, bo PiS jest partią prawdziwej wolności. Zapewnimy również opozycji prawo do demonstracji, ale nie pozwolimy na warcholstwo. Nie pozwolimy na „nocna zmianę dwa” – mówił do zgromadzonych wicemarszałek Joachim Brudziński.

Podkreślił, że „obóz zjednoczonej prawicy ma jednego lidera i jest nim Jarosław Kaczyński”.

Przytaczając oświadczenie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, Brudziński zapewnił, że w piątek podczas sejmowych głosowań prawo nie zostało złamane. – Zrobimy wszystko, by w sposób demokratyczny zasłużyć sobie na głosy obywateli i Polaków, by oni jeszcze w tej opozycji jeszcze długie, długie lata na to poczekali – mówił polityk PiS.

– Świętej pamięci Andrzej Lepper mógłby się od was uczyć, jak wygląda warcholstwo i jak wygląda blokada mównicy sejmowej – uznał. – Nawet Lepper, nawet ludzie od Palikota nie ośmielili się zaatakować i uniemożliwić prowadzenia obrad samemu marszałkowi. Politycy PO i Nowoczesnej posunęli się dalej niż posunęła się Samoobrona, dalej niż posuwają się warchołowie w innych parlamentach świata. To, z czym mieliśmy do czynienia, jest ewidentnym złamaniem kodeksu karnego, to jest naruszenie przez funkcjonariuszy obowiązującego prawa – zaznaczył.

„Brońmy demokracji przed opozycją”

– Demokratycznie wybrana władza odda władzę wyłącznie za pomocą kartki wyborczej. I niech oni (m.in. opozycja – PAP) wiedzą, że tej władzy nie będzie bronić wyłącznie ustawowo do tego upoważniona policja, że tej władzy będą bronić również wyborcy tej władzy – mówił do licznie zebranych demonstrantów Adam Borowski, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL.

Borowski krytykował też ostatnie zachowanie w Sejmie posłów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, którzy – w jego ocenie – budują w ten sposób negatywny wizerunek Polski na świecie.

Prezydent mediuje. Opozycja pierwsza, w poniedziałek prezes PiS

– Przedstawiłem stanowisko Polskiego Stronnictwa Ludowego, mówiłem tez o naszym zaangażowaniu w rozwiązanie tego konfliktu, próbach rozwiązania...

zobacz więcej

„Wybrano patriotów”

– Opozycja, esbecja, oligarchowie alarmują, że w Polsce dzieje się coś złego. Dzieje się, wybrano patriotów – powiedział Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”.

Uczestnicy manifestacji przynieśli ze sobą biało-czerwone flagi oraz transparenty ze słowami poparcia dla prezydenta Andrzeja Dudy i rządu premier Beaty Szydło. „Brońmy demokracji przed opozycją”, „Psy szczekają karawana idzie dalej. Nie zwalniajcie. Alleluja i do przodu”, „Poland is free and democtratic” – takie m.in. hasła znalazły się na transparentach.

Demonstracja była „wyrazem poparcia dla legalnie wybranej władzy”. „Chcemy przeciwstawić się próbie zamachu stanu przez ubeków, komunistów i aferzystów spod znaku Stefana Michnika i pułkownika Mazguły” – napisali na stronie internetowej organizatorzy protestu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej