RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Nikt nigdy nie chciał ograniczyć dziennikarzom dostępu do wydarzeń politycznych w Sejmie i Senacie”

– W poniedziałek o godz. 12 odbędzie się kolejne spotkanie na temat organizacji pracy dziennikarzy w parlamencie – zapowiedział w sobotę przed północą marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zapowiedział, że wówczas przedstawi pakiet propozycji do dyskusji.

„Nie wolno Polaków stawiać przeciwko sobie, a dziś tak się dzieje”

– Nie wolno Polaków stawiać przeciwko sobie, a dziś tak się dzieje – powiedziała premier Beata Szydło w telewizyjnym wystąpieniu. Reżyserzy tych...

zobacz więcej

W sobotę o godz. 22 marszałek spotkał się z przedstawicielami redakcji w sprawie zasad funkcjonowania mediów w parlamencie. W trakcie rozmowy Karczewski deklarował, że PiS jest gotowy wycofać się z dużej części ograniczeń, które chciał wprowadzić wraz z nowymi zasadami pracy dziennikarzy w parlamencie.

– Zakończyliśmy rozmowę z dziennikarzami. W trakcie tej rozmowy doszliśmy do wspólnego wniosku, że spotkamy się w poniedziałek o godz. 12, aby rozmawiać dalej na temat regulacji dotyczącej spraw organizacji pracy dziennikarzy w parlamencie, w Sejmie i w Senacie – poinformował Karczewski podczas krótkiego briefingu tuż przed północą. Podczas spotkania zapowiedział, że w poniedziałek przyjdzie z pakietem propozycji do dyskusji.

„PiS chce usprawnić pracę dziennikarzy”

Marszałek powiedział na briefingu, że przekazał redakcjom, które wzięły udział w spotkaniu, że intencją PiS jest to, by usprawnić pracę dziennikarzy i poprawić warunki ich pracy.

– Te warunki, prawie wszyscy stwierdziliśmy zgodnie, że nie są najlepsze, nie są dobre i że wymagają pewnych regulacji, pewnych zmian, które w żadnym stopniu nie ograniczą dostępu dziennikarzy do zdarzeń, jakie mają miejsce w Sejmie i w Senacie – powiedział Karczewski.

Pikiety opozycji. Reagują premier i prezydent

Spotkanie marszałka Senatu z przedstawicielami mediów zakończyło się tuż przed północą. Stanisław Karczewski zapewnił, że wyjaśnił dziennikarzom,...

zobacz więcej

– Nikt nigdy nie chciał ograniczyć dostępu dziennikarzy do ważnych zdarzeń politycznych, które mają miejsce w Sejmie i w Senacie – zapewnił marszałek.

Dodał, że na spotkaniu obie strony wyjaśniły sobie, że dotychczasowe zasady pracy dziennikarzy w parlamencie nadal obowiązują. – A o nowych rozwiązaniach będziemy rozmawiać, m.in. w poniedziałek od godz. 12 – powiedział Karczewski.

Karczewski: w pracy dziennikarzy nic się nie zmieni

Podczas spotkania marszałek deklarował, że w pracy dziennikarzy w Sejmie i Senacie nic się nie zmieni dopóki nie zostaną uzgodnione nowe zasady.

Zapowiedział też, że będzie rozmawiał z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim o możliwości skrócenia terminu zakazu wstępu do parlamentu dla dziennikarzy. Obowiązuje on do wtorku, do godz. 10. – Mam nadzieję, że już w poniedziałek będziemy mogli rozmawiać ze wszystkimi dziennikarzami bez tego zakazu – dodał Karczewski.

Wojciech Mucha: dzisiaj na ulice wychodzą bohaterowie afery taśmowej

– Dzisiaj na ulice wychodzą bohaterowie „afery taśmowej”. Wychodzi gen. Marek Dukaczewski, Komitet Obrony Demokracji i ludzie, których przekonano,...

zobacz więcej

Po spotkaniu z Karczewskim prezes Press Club Polska Jarosław Włodarczyk powiedział w Polsat News, że dopiero w poniedziałek przedstawione mają być nowe propozycje ze strony Kancelarii Sejmu, jak ma wyglądać praca dziennikarzy, jednak marszałek zadeklarował „dwie ważne rzeczy”. – Po pierwsze, że do czasu zakończenia rozmów nie zostaną zmienione zasady pracy dziennikarzy w Sejmie. I to jest bardzo ważne. I druga sprawa, że intencją Prawa i Sprawiedliwości nie jest ograniczanie swobody dostępu do informacji i wolności słowa w Sejmie, tylko kwestie porządkowo-organizacyjne – mówił.

Propozycje nie były wcześniej konsultowane

Podkreślił, że propozycje, które wcześniej przedstawiała Kancelaria Sejmu, nie były konsultowane z zainteresowanymi redakcjami. Przypomniał, że w poniedziałek mija miesiąc od listu redaktorów naczelnych, zainicjowanego przez Press Club i podpisanego przez 28 redakcji w Polsce, w którym dziennikarze protestowali przeciwko planowanym ograniczeniom.

W spotkaniu uczestniczył także prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński oraz przedstawiciele m.in. PAP, TVP, TVN, Onet.pl i wpolityce.pl.

Według źródeł PAP o zorganizowanie spotkania z redakcjami zwrócił się do Karczewskiego prezes PiS Jarosław Kaczyński, który „nie był zadowolony” ze szczegółów projektu rozwiązań, które miały określać nowe zasady pracy dziennikarzy w parlamencie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej