RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Mamy do czynienia z kryzysem ustrojowym”

Paweł Kukiz uważa, że kryzys ustrojowy, którego jesteśmy świadkami, musiał się wydarzyć. – Konstytucja jest tak skonstruowana, że prędzej czy później do takiego kryzysu musiało dojść – ocenił w programie „Minęła dwudziesta”.

„Nie wolno Polaków stawiać przeciwko sobie, a dziś tak się dzieje”

– Nie wolno Polaków stawiać przeciwko sobie, a dziś tak się dzieje – powiedziała premier Beata Szydło w telewizyjnym wystąpieniu. Reżyserzy tych...

zobacz więcej

Zdaniem lidera ugrupowania Kukiz’15 choćby w samym sposobie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego ma tkwić zarzewie konfliktu. – Zapisy dają partii władzy możliwość wystawienia swoich sędziów i dania im możliwości interpretacji konstytucji zgodnie z interesem partii, która tego sędziego wskazała – podkreślił na antenie TVP Info.

– Ta konstytucja jest idealna dla tych koterii i dworów partyjnych, z jednej i z drugiej strony, dla klanów z nimi powiązanych, dla również mediów z nimi powiązanych, finansjery i tak dalej – dowodził Kukiz.

Skrytykował ustawę

Poseł skrytykował również przyjęcie przez Sejm ustawy dezubekizacyjnej. – W tym kształcie, w którym była napisana, prawdopodobnie zagłosowałbym przeciw tej ustawie. Jest źle napisana – przekonywał.

– Partia rządząca absolutnie nie bierze żadnych poprawek, przynajmniej z tych istotnych spraw, nie przyjmuje ich do wiadomości – krzywił się lider Kukiz’15. – Wielokrotnie dawaliśmy PiS-owi propozycje współpracy merytorycznej nad sprawami dotyczącymi obywateli, PiS te nasze intencje lekceważył.

Lider Kukiz’15 powiedział wprost, że obecny system wymaga zmian. – Ja nie chcę takiego ustroju, ja chcę jednomandatowych okręgów wyborczych, posła odpowiedzialnego przed wyborcą, chcę referendów. Mam dość partiokracji i guzik mnie ten spór teraz interesuje - zaznaczył.

– Jednakowoż będę prosił pana prezydenta o to, by w sposób bardziej radykalny ujął się za obywatelami, żeby zakończyć tę farsę i zacząć rozmawiać o zmianie konstytucji i zmianie ustroju państwa – dodał Kukiz.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej