RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zawiadomienia opozycji w sprawie nocnych głosowań trafią do prokuratury

Nowoczesna składa zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu – poinformowała w sobotę Kamila Gasiuk-Pihowicz. Jej zdaniem Marek Kuchciński mógł nie dopełnić obowiązków i poświadczyć nieprawdę. Doniesienia do prokuratury ws. piątkowych głosowań zapowiada również Platforma Obywatelska.

Błaszczak: to skandal, który obciąża opozycję

– Najbardziej trafne określenie tego, co działo się w piątek w Sejmie, to próba drugiej nocnej zmiany, jak w 1992 r. – mówił w sobotę w RMF FM szef...

zobacz więcej

Na konferencji prasowej Gasiuk-Pihowicz powiedziała, że Nowoczesna apeluje do polityków PiS o działania zgodne z prawem, działania w duchu odpowiedzialności za państwo, nieeskalowanie obecnej sytuacji.

Nowoczesna chce, by budżet był procedowany na posiedzeniu 20 grudnia, bowiem – jej zdaniem – piątkowe prace odbywały się z naruszeniem prawa. Wśród postulatów jest też przywrócenie posła Michała Szczerby (PO).

„Sytuacja dwuwładzy”

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział, że jeżeli „sytuacja dwuwładzy i braku zrozumienia PiS-u, że utracił poparcie społeczne” będzie się utrzymywać, niezbędne będą przedterminowe wybory.

Z kolei szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w sobotę złożenie zawiadomień do prokuratury ws. głosowań nad budżetem, które odbyły się w piątek w Sali Kolumnowej Sejmu. – Wszyscy, którzy łamali prawo, muszą liczyć się z tym, że za to odpowiedzą – powiedział lider Platformy.

„Lista hańby, a nie obecności”

Schetyna spotkał się z dziennikarzami po posiedzeniu Zarządu Krajowego PO. Na pytanie, czy będą zawiadomienia do prokuratury, powiedział: „Na pewno tak, będziemy to sprawdzać, ponieważ ta lista, którą widzieliśmy wczoraj to lista hańby, kłamstwa, a nie lista obecności legalnego posiedzenia Sejmu. Wszystkich tych, którzy łamali prawo wczoraj, wszyscy oni muszą liczyć się z tym, że za to odpowiedzą”.

Ocenił, że piątkowe wydarzenia w Sali Kolumnowej to złamanie demokracji parlamentarnej i parlamentarnych zasad. Podkreślił, że budżet został przyjęty w nielegalny sposób.

– Dzisiaj już nie chodzi tylko o to, żeby przywrócić mediom możliwość realizowania i transmitowania obrad Sejmu, czy tego, co się dzieje w parlamencie; dzisiaj wiemy, że media są poza Sejmem. Dzisiaj rozmawiamy o przywróceniu ładu demokratycznego – powiedział Schetyna.

teraz odtwarzane
Schetyna: będą doniesienia do prokuratury

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej