RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezes PiS o blokadzie w Sejmie: nie damy się sterroryzować, uchwalimy budżet

– Sytuacja w Sejmie jest już znana z III RP; tak postępowała Samoobrona – powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Nie damy się sterroryzować; z całą pewnością uchwalimy budżet – dodał. Prezes PiS komentował zachowanie posłów opozycji, którzy okupują mównicę sejmową w proteście przeciw wykluczeniu z obrad posła Michała Szczerby z PO.

Awantura o dziennikarzy w Sejmie. „Żeby posłowie mogli się skupić”

Posłowie PO skrytykowali w środę przebieg prac nad projektem nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym; zwracają uwagę, że przedmiotem tych prac była...

zobacz więcej

Nerwowa atmosfera panowała w Sejmie przez cały dzień. Niemal przed każdym głosowaniem występowali posłowie opozycji, którzy zwracali uwagę na zmiany sejmowego regulaminu, ograniczające pracę dziennikarzy. Po kolejnym takim wystąpieniu Kuchciński wykluczył posła PO Michała Szczerbę z obrad. Wtedy opozycja wyszła z ław i zablokowała sejmową mównicę.

– Mamy niezwykłą sytuacje w Sejmie, niezwykłą, ale już znaną z historii III RP, bo tak postępowała Samoobrona – powiedział na briefingu prasowym w Sejmie Kaczyński. Podkreślił, że to powtórzenie metody działania, która zupełnie dezorganizuje prace Sejmu i która z normalnym funkcjonowaniem parlamentaryzmu czy demokracji nie ma nic wspólnego.

„Nie damy się sterroryzować”

– Nie będzie na to zgody, my się nie damy sterroryzować. Z całą pewnością uchwalimy budżet i inne ustawy, także tę, o która być może chodzi. Nie mam pewności, ale uważam, że różnego rodzaju okoliczności pozwalają sądzić, że ci, którzy dziś blokują budżet, są bardzo niechętnie nastawieni do ustawy dezubekizacyjnej – powiedział Kaczyński. Ocenił, że dlatego pojawiła się próba „obstrukcji, ale właściwie nawet nie obstrukcji, a po prostu zablokowania pracy parlamentu”.

Kaczyński dodał, że „w Polsce jest w różny sposób wyrażane dążenie, które w gruncie rzeczy ma sprowadzać się do jednego – żeby demokracja była czystym pozorem”. – Możecie sobie wybrać jakąś większość, a ona ma nie może mieć nic do powiedzenie, bo ważniejsze jest to, co mówi ktoś inny. A tak naprawdę będą mogli zabrać głos ci, którzy mają najwięcej pieniędzy, najwięcej społecznej siły – mówił prezes PiS.

– My się temu przeciwstawiamy i będziemy przeciwstawiać. Dzisiaj walka przybrała charakter swego rodzaju chuligaństwa parlamentarnego i to chuligaństwo musi być powstrzymane – podkreślił Jarosław Kaczyński.

„Nie ma możliwości cofnięcia się”

Po konferencji prezes PiS spotkał się z posłami na posiedzeniu klubu. Jarosław Kaczyński jeszcze raz podkreślił, że w piątek muszą być zakończone prace w Sejmie nad budżetem na 2017 rok – dowiedziała się PAP od polityków partii. – Nie ma możliwości cofnięcia się. Musimy dzisiaj wygrać – miał mówić prezes PiS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej