RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Koniec gimnazjów i powrót 8-letniej podstawówki. Sejm przyjął ustawę o reformie oświaty

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas bloku wieczornych głosowań w Sejmie (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas bloku wieczornych głosowań w Sejmie (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Sejm uchwalił ustawę Prawo oświatowe. Za było 230 posłów, przeciwko – 199, a pięciu wstrzymało się od głosu. Według nowej ustawy zmieni się struktura szkół. Powstanie 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum i dwustopniowa szkoła branżowa. Od 1 września 2017 r. nie będzie już rekrutacji do gimnazjów.

Zalewska: przestajemy uczyć pod testy. W Sejmie debata nad reformą oświaty

– Chcemy podnieść jakość polskiej edukacji, chcemy przywrócić kształcenie ogólne, przestaniemy uczyć pod testy – mówiła minister edukacji Anna...

zobacz więcej

Wcześniej Sejm nie zgodził się na wnioskowane przez PO, Nowoczesną i PSL odrzucenie projektu ustawy. Odrzucone zostały też poprawki PO i PSL zakładające zachowanie obecnej struktury szkół.

PO oceniła tuż przed głosowaniem, że uchwalenie ustawy oznaczać będzie „najczarniejszy dzień polskiej edukacji". PiS argumentował, że jest to „powrót do polskiej szkoły sprzed siedemnastu lat, do normalnej polskiej szkoły”. – Czas się z tym pogodzić – zwrócił się do opozycji poseł Aleksander Mrówczyński (PiS).

Powrót do „starych” podstawówek

Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe w miejsce obecnie istniejących szkół powstaną 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe (zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe).

Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już prowadzona do nich rekrutacja.

W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Od 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym gimnazja nie będą już funkcjonować.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej