„Cudowny lek” groźny dla zdrowia

„Miracle Mineral Supplement” zawiera 28 proc. chlorynu sodowego, stosowanego między innymi do odkażania wody i jako środek dezynfekcyjny w przemyśle mięsnym (fot. flickr.com/anolobb)

Reklamowany w brytyjskim internecie „Miracle Mineral Supplement” niemal w jednej trzeciej składa się z potencjalnie niebezpiecznego chlorynu sodowego – ostrzega serwis „BBC News/Health”. Cudowny suplement stanowi realne zagrożenie dla zdrowia – ostrzegają eksperci.

„Miracle Mineral Supplement”, czyli cudowny środek „na wszystko”, zawiera 28 proc. chlorynu sodowego, stosowanego między innymi do odkażania wody oraz jako środek dezynfekcyjny w przemyśle mięsnym. Pod wpływem kwasów - na przykład kwasu cytrynowego - wydziela się z niego silnie odkażający i wybielający dwutlenek chloru.

Internetowe reklamy zachwalają „Miracle Mineral Supplement” w płynie lub tabletkach jako uniwersalny środek na wszelkie dolegliwości, począwszy od HIV i zapalenia wątroby po grypę H1N1.

100 ml roztworu potrafi kosztować nawet 33 funty, co jest wysoką ceną za wybielacz.

Nawet, jeśli „MMS” jest stosowany zgodnie z zaleceniami, może spowodować torsje i biegunkę, a niewłaściwe użycie grozi niewydolnością oddechową.

Ford Standards Agency stara się wytropić sprzedawców tego „cudownego środka” na terenie Wielkiej Brytanii i zaleca wyrzucanie oszukańczego suplementu. „Agencja współpracuje z władzami lokalnymi w Wielkiej Brytanii, aby zatrzymać sprzedaż tego produktu. Jeśli ktoś znajdzie ten suplement w sieci, prosimy o kontakt z lokalnymi oddziałami Agencji jak najszybciej” – apeluje FSA.

Ponieważ chloryn sodu nie jest licencjonowany jako dodatek do żywności w Wielkiej Brytanii, władze lokalne mają prawo do podejmowania działań prawnych przeciwko przedsiębiorstwom, dostarczającym specyfik na ich terytorium.

Przypadki ciężkich nudności i wymiotów po spożyciu „Miracle Mineral Supplement” odnotowano dotychczas na terenie Stanów Zjednoczonych, pośród osób przyjmujących suplement. Skutki uboczne wystąpiły u Amerykanów, mimo że „magiczny środek” mieszany był zgodnie z instrukcjami.

źródło:
Zobacz więcej