RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polska wycofa się z konwencji o przemocy wobec kobiet? Prof. Legutko odpiera zarzuty

Prof. Ryszard Legutko przypomniał, że sytuacja kobiet w Polsce jest znacznie lepsza niż w innych krajach (fot. TVP Info)
Prof. Ryszard Legutko przypomniał, że sytuacja kobiet w Polsce jest znacznie lepsza niż w innych krajach (fot. TVP Info)

Najnowsze

Popularne

Jednym z zarzutów stawianych Polsce podczas debaty w Parlamencie Europejskim była rzekomo pogarszająca się sytuacja kobiet narażonych na przemoc. Europoseł PiS prof. Ryszard Legutko uważa, że są wyssane w palca. – Może zajmiemy się takimi krajami jak Holandia i Belgia? – dopytywał.

„Debata na temat sytuacji w Polsce to orwellowski spektakl”

W Parlamencie Europejskim zakończyła się kolejna debata o sytuacji w Polsce. O jej przeprowadzenie wnioskowali liberałowie i zieloni. Dominika...

zobacz więcej

Podczas swojego wystąpienia Malin Bjoerk ze Zjednoczonej Lewicy Europejskiej wyraziła zaniepokojenie doniesieniami, jakoby polski rząd chciał się wycofać z Konwencji Stambulskiej dotyczącej walki z przemocą wobec kobiet.

– Widzimy też, jak wiele osób protestuje na ulicach i słyszymy, że będzie ograniczone prawo do demonstracji. To są zakusy na podstawowe prawa. Mam nadzieję, że Komisja będzie ich bronić, a także żądać przestrzegania Konwencji Stambulskiej – podkreśliła Szwedka.

Obawy Holenderki

Także europosłanka liberałów Sophie in ’t Veld wyraziła podobną obawę. – Obywatele mają prawo do niezawisłych sądów, polskie kobiety mają prawo do obrony przed przemocą w rodzinie, decydowania o swoim ciele, obywatele mają prawo do organizowania się, wolności słowa. Rząd polski pozbawia obywateli ich praw. Czy tego chcieli Polacy w wyborach rok temu? Nie sądzę – przekonywała.

– Wspieramy polskich obywateli, którzy wczoraj wyszli na ulice, by protestować przeciwko erozji ich praw – zapewniła Holenderka.

Zarzuty te odparł prof. Legutko. – Jeśli chodzi o przemoc wobec kobiet, Polska jest na ostatnim miejscu w Europie w tym niechlubnym rankingu. Pana ojczyzna panie przewodniczący Timmermans – zwrócił się do przedmówcy europoseł PiS – jest bardzo wysoko w tym rankingu. Może zajmiemy się takimi krajami jak Holandia i Belgia? Przyjedźcie do Polski, może nauczycie się czegoś na temat praw kobiet – zasugerował.

W listopadzie ubiegłego roku francuski dziennik „Liberation” opublikował raport ONZ, z którego wynika, że Polska jest państwem, w którym dochodzi do najmniejszej liczby aktów przemocy wobec kobiet w Unii Europejskiej. Ledwie 19 proc. kobiet, które wzięły udział w sondażu przyznały, że stosowano wobec nich przemoc.

Podobnym wynikiem może się pochwalić Austria (20 proc.), Chorwacja (21 proc.), Słowenia (22 proc.) i Hiszpania (22 proc.). Na przeciwległym biegunie są Dania (52 proc.), Finlandia (47 proc.), Szwecja (46 proc.) i Holandia (45 proc.), które znacznie zawyżają średnią Wspólnoty (33 proc.).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej