RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Po hebrajsku i po polsku. Prymas i rabin wspólnie przeczytali fragment Biblii

Nagrania reżyserował Krzysztof Czeczot (fot. mat. pras.)
Nagrania reżyserował Krzysztof Czeczot (fot. mat. pras.)

Najnowsze

Popularne

Prymas Polski Wojciech Polak oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich wspólnie przeczytali fragment Księgi Mojżeszowej. A wszystko na potrzeby nagrania „Biblii Audio - superprodukcji” w reżyserii Krzysztofa Czeczota.

Jedna godzina nagrania to 50 godzin pracy. Tak powstaje „Biblia Audio”

– Wiedziałem, że przy tym będzie mnóstwo pracy. Nie mam poczucia, że coś nas przerasta, bo wszystko jest naprawdę usystematyzowane, zaplanowane –...

zobacz więcej

Dwaj dostojnicy pojawili się w poniedziałek w studiu OSORNO, gdzie pod czujnym okiem i słuchem Krzysztofa Czeczota nagrali fragment Starego Testamentu, który będzie częścią „Biblii Audio - superprodukcji”. Prymas Wojciech Polak oraz rabin Michael Schudrich przeczytali fragmenty Księgi Mojżeszowej – wyjście Izraelitów z Egiptu.

– Popularyzacja Pisma Świętego i przybliżenie go w tak ciekawej formie może być dla wielu okazją do żywego spotkania ze Słowem Bożym. Niech będzie to inspiracja do tego, aby po Pismo Święte sięgać. Aby nie było ono, jak mówił Roman Brandstaetter, księgą nieznaną. Abyśmy mieli ją pod ręką, niekiedy wytartą, z pozakładanymi kartkami, w czytelniczym nieładzie, świadczącym o tym, że jest to nasz najlepszy przyjaciel, kompas w życiu, do którego możemy się odwoływać i sięgać – powiedział podczas nagrania prymas Polski Wojciech Polak.

Schudrich i Polak dołączyli do grona wybitnych postaci polskiej kultury, które biorą udział w przedsięwzięciu „Biblia Audio - superprodukcja”.

Stary i Nowy Testament czytać będzie bowiem ponad 300 aktorów i 200 amatorów, a słuchowisko potrwa łącznie 110 godzin. Pomysłodawcą, reżyserem i producentem „Biblii Audio - superprodukcji” jest znany aktor Krzysztof Czeczot.

– Czuję się niezwykle zaszczycony i szczęśliwy jednocześnie, że po kilku miesiącach starań, udało nam się doprowadzić do spotkania dwóch dostojników – księdza prymasa Wojciecha Polaka oraz naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, którzy wspólnie przeczytali fragmenty Księgi Mojżeszowej. To wyjątkowe wydarzenie w polskiej kulturze. Ksiądz prymas został nagrany w języku polskim, a pan rabin w hebrajskim – mówi Krzysztof Czeczot.

Lubię mówić, że robimy filmy bez obrazu

– Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem na czarnych, winylowych płytach był „Koziołek Matołek”.To była pierwsza rzecz, którą usłyszałem odtworzoną na...

zobacz więcej

Nagroda w Berlinie

Obsada „Biblii Audio - superprodukcji”. W samym Nowym Testamencie, który już dostępny jest w sieci oraz na płytach CD, usłyszeć można m.in. Jerzego Trelę, Adama Woronowicza, Małgorzatę Kożuchowską, Krystynę Jandę, Piotra Fronczewskiego, Romana Kłosowskiego.

W rozpoczętych właśnie pracach nad Starym Testamentem, oprócz prymasa Polski Wojciecha Polaka oraz naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, planowany jest udział m.in. Pawła Królikowskiego, Danuty Stenki, Krzysztofa Globisza, Jana Peszka, Kingi Preis.

„Biblia Audio - superprodukcja” to największy tego typu projekt w Europie. Wyróżnia go spektakularny rozmach i niezwykła jakość produkcji dźwiękowej. Muzyka i efekty dźwiękowe przenoszą słuchacza w świat biblijnych wydarzeń.

Projekt został zauważony na świecie. W grudniu 2016 w Berlinie otrzymał nagrodę European Excellence Awards 2016 – konkursie na najlepsze projekty społeczne, komunikacyjne i marketingowe. Projekt finansowany jest ze zbiórki społecznej, a wsparcia udzielać można na stronie https://wspieram.to/bibliaaudio2.

Rabin Michael Schudrich przeczytał fragment po hebrajsku (fot. mat. pras.)
Rabin Michael Schudrich przeczytał fragment po hebrajsku (fot. mat. pras.)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej