Kair: 25 zabitych w wybuchu przy koptyjskiej katedrze

W pobliżu katedry świętego Marka w Kairze eksplodowała bomba(fot. Ahmed Gamil /Anadolu Agency/Getty Images)

Co najmniej 25 osób zginęło, a ponad 35 osób zostało rannych w wyniku eksplozji w okolicy koptyjskiej katedry świętego Marka w Kairze. Jak podaje telewizja al-Arabija, powołując się na źródła w służbach specjalnych, przed katedrą eksplodowała bomba.

Szajka handlarzy organami rozbita. Seria aresztowań w Egipcie

Spory sukces w walce z międzynarodowym handlem ludzkimi organami. Egipskie służby aresztowały 45 osób i przechwyciły miliony dolarów pochodzących z...

zobacz więcej

Eksplozja miała miejsce w kościele św. Piotra i Pawła w trakcie porannego nabożeństwa, około godziny 10.00 czasu lokalnego. Kościół św. Piotra i Pawła należy do kompleksu katedry św. Marka, znajdującej się w dzielnicy Abbasija w centrum Kairu. W wyniku wybuchu, zniszczone zostały wszystkie szyby w oknach największej katedry w Afryce. Dotychczas żadna organizacja terrorystyczna nie przyznała się do zamachu.

Koptowie – egipscy chrześcijanie – stanowią 10 proc. populacji Egiptu, liczącej ok. 82 miliony ludzi. Dżihadyści wielokrotnie atakowali tę wspólnotę religijną, podobnie jak muzułmanów współpracujących z rządem w Kairze. Katedra świętego Marka w Kairze jest najważniejszą świątynią egipskich Koptów i siedzibą patriarchy Tawadrosa (Teodora) II, zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego.

źródło:
Zobacz więcej