RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ich czyny przesłaniem o sile narodu”. Pożegnanie bohaterów

„Złoto Banku Polskiego uratowane przed grabieżą podczas II wojny światowej przez pułkownika Ignacego Matuszewskiego i majora Henryka Floyar-Rajchmana symbolizowało trud milionów Polaków” – napisał w liście z okazji uroczystości pogrzebowych bohaterów II Rzeczypospolitej prezydent Andrzej Duda. Szczątki oficerów zostały złożone w kwaterze żołnierzy 1920 r. na Wojskowych Powązkach.

„Rzeczpospolita spełnia swój obowiązek”. Szczątki bohaterów powitane na Okęciu

Szczątki pułkownika Ignacego Matuszewskiego i majora Henryka Floyar-Rajchmana zostały w środę przywiezione do Polski. Oficjalne powitanie zmarłych...

zobacz więcej

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się msza żałobna przed pochówkiem pułkownika Matuszewskiego i majora Floyar-Rajchmana.

List Andrzeja Dudy odczytał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Prezydent podkreślił, że władze Rzeczpospolitej Polskiej w osobach tych dwóch oficerów wypełniły obowiązek dbałości o dorobek całego narodu. „Chciałbym dzisiaj życzyć Polsce i wszystkim nam Polakom, aby pamięć o pułkowniku Ignacym Matuszewskim i majorze Henryku Floyar-Rajchmanie pozostała zobowiązaniem dla rządzących Rzeczpospolitą do szczególnej odpowiedzialności za dobro wspólne” – napisał prezydent.

Uroczystości pogrzebowe odbywały się z zachowaniem wojskowego ceremoniału. Mszy żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Prochy dwóch oficerów II Rzeczpospolitej, pułkownika Ignacego Matuszewskiego i majora Henryka Floyar-Rajchmana, spoczęły na warszawskich Powązkach, w kwaterze żołnierzy 1920 roku. Bohaterowie zostali złożeni – zgodnie ze swoją wolą – w jednym grobie.

Uratowali polskie złoto

Oficerowie wsławili się m.in. ewakuacją polskiego złota do Francji w 1939 r. Ekshumację ich szczątków z cmentarza Calvary w Nowym Jorku umożliwił wyrok tamtejszego sądu stanowego dla dzielnicy Queens z 31 października br. Sprowadzenie ich szczątków, które miało miejsce pod koniec listopada i zorganizowanie im uroczystości pogrzebowej jest realizacją decyzji szefa MON Antoniego Macierewicza z 1 sierpnia 2016 r. Decyzja ta jest zgodna z wolą oficerów, którzy chcieli, by ich szczątki powróciły do Polski.

Uroczystości pogrzebowe w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpocznie wystawienie trumien i posterunku honorowego przy nich. Później odbędzie się msza żałobna z udziałem wojskowej asysty honorowej celebrowana przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Następnie szczątki oficerów zostaną przewiezione w kondukcie na Wojskowe Powązki.

Tam w kwaterze żołnierzy 1920 roku odbędzie się uroczystość pogrzebowa z udziałem wojskowej asysty honorowej. Zaplanowano okolicznościowe przemówienia, odegranie hymnu narodowego i „Marsza żałobnego” Fryderyka Chopina oraz złożenie wieńców.

Polonia w Nowym Jorku żegna płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr Henryka Floyar–Rajchmana

Nowojorska Polonia żegna pułkownika Ignacego Matuszewskiego i majora Henryka Floyar–Rajchmana, których szczątki za kilka dni zostaną sprowadzone do...

zobacz więcej

Płk. Ignacy Matuszewski

Ignacy Matuszewski studiował m.in. filozofię na UJ, architekturę w Mediolanie i prawo w Dorpacie. Służył w armii rosyjskiej. W 1917 r. należał do organizatorów Zjazdu Wojskowych Polaków w Petersburgu. Następnie służył w I Korpusie Polskim gen. Dowbór-Muśnickiego i Komendzie Naczelnej Polskiej Organizacji Wojskowej w Kijowie. Po odzyskaniu niepodległości pracował m.in. w II Oddziale Naczelnego Dowództwa, którego w 1920 r. został szefem. W latach 1924-26 był attache wojskowym w Rzymie, 1928-29 posłem w Budapeszcie i do 1931 r. ministrem skarbu.

We wrześniu 1939 r. kierował ewakuacją polskiego złota. We Francji nie został jednak przyjęty do formującego się Wojska Polskiego. W 1941 r. przybył do Nowego Jorku. Należał do inicjatorów powołania Komitetu Amerykanów Polskiego Pochodzenia i Instytutu Józefa Piłsudskiego, którego w latach 1944-1946 był wiceprezesem. Posiadał stałą kolumnę w „Dzienniku Polskim” wydawanym w Detroit, był autorem deklaracji Komitetu. Zmarł w 1946 r. w Nowym Jorku.

Mjr.Henryk Floyar-Rajchman

Henryk Floyar-Rajchman od 1913 r. należał do Związku Strzeleckiego. Po wybuchu I wojny służył w 5. pułku piechoty Legionów, a po kryzysie przysięgowym w Polskiej Organizacji Wojskowej. Jako kapitan wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej w sztabie 1. Dywizji Piechoty Legionów. Po wojnie ukończył Wyższą Szkołę Wojenną i w latach 1928-31 był attache wojskowym w Tokio. Od 1933 do 1935 r. wiceminister i minister przemysłu i handlu. Poseł na Sejm.

We wrześniu 1939 r. brał udział w ewakuacji polskiego złota. We Francji został przeniesiony do rezerwy. W 1941 r. przybył do Nowego Jorku. Rok później przygotowywał Zjazd Związku Obrony Narodowej im. Józefa Piłsudskiego. W 1943 r. był współzałożycielem Instytutu Józefa Piłsudskiego, od 1944 r. wchodził w skład Rady Instytutu, w latach 1947-51 był jego wiceprezesem. Zmarł w 1951 r. w Nowym Jorku.

źródło:
Zobacz więcej