Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Holandia stała się chorym państwem”

Geert Wilders obraził, ale nie podżegał do nienawiści (fot. Anadolu Agency / Contributor / Getty Images)

Sąd wydał wyrok w sprawie holenderskiego polityka Geerta Wildersa, uznając go winnym dyskryminacji i wzbudzania nienawiści przeciwko obywatelom Maroka. Sąd jednocześnie odstąpił od wymierzenia kary.

Holenderski ekstremista przed sądem

Przywódca skrajnie prawicowej i antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności, Geert Wilders, któremu zarzuca się nawoływanie do nienawiści na tle...

zobacz więcej

W swoim wystąpieniu po ogłoszeniu wyroku Wilders mówił, że sąd ogranicza wolność wypowiedzi, a sama Holandia stała się chorym krajem.

– Wciąż nie mogę uwierzyć, ale przed chwilą zostałem skazany tylko dlatego, że zadałem kilka pytań dotyczących Marokańczyków – mówił po ogłoszeniu wyroku Geert Wilders. – Holandia stała się chorym państwem. Mam wiadomość dla sędziów, którzy mnie skazali: właśnie chcecie ograniczyć wolność wypowiedzi milionów Holendrów, skazaliście wszystkich, nikt już wam nie ufa.

Wyrok skomentował także na Twitterze i nazwał go „szaleństwem”.

Sąd w Amsterdamie uznał w piątek, że przywódca antyimigranckiej i eurosceptycznej Partii na rzecz Wolności (PVV), prawicowy populista Geert Wilders jest winny dyskryminacji i obrazy Marokańczyków, ale odstąpił od wymierzenia kary.

Obrażał muzułmanów legalnie

Ciążyły na nim zarzuty nawoływania do nienawiści rasowej i religijnej, ale amsterdamski sąd właśnie go uniewinnił. Wyrok w sprawie kontrowersyjnego...

zobacz więcej

Obraził, ale nie podżegał do nienawiści

Przedmiotem procesu były wypowiedzi Wildersa w Hadze po wyborach lokalnych w 2014 roku. Pytał on wówczas swoich zwolenników, czy „chcą mniej, czy więcej Marokańczyków w mieście i całej Holandii”. Gdy zebrani zaczęli skandować: „mniej”, Wilders zapewnił: „zajmiemy się tym”. Wystąpienie było transmitowane na cały kraj i wywołało liczne protesty, a na policję wpłynęło prawie 6,5 tys. skarg.

W opinii sądu Wilders naruszył tymi wypowiedziami granice wolności słowa, ale uznano też, że samo uznanie go za winnego jest w tym wypadku wystarczającą karą. Prokurator domagał się grzywny wysokości 5 tys. euro. Sąd uniewinnił natomiast szefa PVV od zarzutu podżegania do nienawiści.

Geert stwierdził, że zachowanie sędziów było niewiarygodne, nieprofesjonalne i napędzane politycznie. W Holandii mieszka ok. 400 tys. Marokańczyków, co stanowi ok. 2 proc. ludności.

Geert Wilders znowu będzie miał kłopoty? Holenderski polityk chce pokazać w telewizji karykatury Mahometa

Antyislamski polityk holenderski Geert Wilders powiedział w środę, że zamierza pokazać w holenderskiej telewizji karykatury proroka Mahometa,...

zobacz więcej

W Danii nie lepiej

Zaledwie we wtorek podobny skandal wybuchł w Danii. Tamtejszy deputowany eurosceptycznej Duńskiej Partii Ludowej, Kenneth Kristensen Berth w wywiadzie dla telewizji publicznej DK4, zasugerował, że strzelanie do migrantów, próbujących przeprawić się przez Morze Śródziemne do Europy to jedyny skuteczny sposób na zahamowanie fali imigracyjnej.

– Jedyny skuteczny sposób to zawracanie łodzi i mówienie „Nie możecie wpłynąć na te wody terytorialne, a jeśli to zrobicie, zostaniecie rozstrzelani albo zawróceni” – powiedział Berth.

Rzecznik partii ds. europejskich, bo nim także jest Berth, w czwartek tonował tę wypowiedź mówiąc, że jego wypowiedź mogła zostać błędnie zinterpretowana. Podkreślił, że służby bezpieczeństwa patrolujące wody Morza Śródziemnego po napotkaniu łodzi z migrantami powinny oddawać ostrzegawcze strzały w powietrze. Ocenił, że ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej jest „sprawą kluczową”

źródło:
Zobacz więcej