RAPORT

Pogarda

Dlaczego przeniesiono śledztwo ws. Amber Gold. Mamy dokument, który podważa wersję Seremeta

Najnowsze

Popularne

Portal tvp.info dotarł do notatki ze spotkania z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem, w której stwierdzono opieszałość śledztwa ws. Amber Gold prowadzonego w Gdańsku oraz niedokonanie kluczowych czynności. Dzień po otrzymaniu tej informacji Andrzej Seremet dalej zapewniał o „rzetelności i bezstronności” prokuratorów z Gdańska. Do sprawy w programie „Minęła 20” odniosła się poseł Małgorzata Wassermann.

„Andrzej Seremet pomagał zamieść pod dywan aferę Amber Gold”

– Wbrew temu co twierdził po dzisiejszym przesłuchaniu Andrzej Seremet dzisiaj bardzo wyraźnie nam pokazał gwarancję bezkarności dla tych ludzi –...

zobacz więcej

W trakcie czwartkowego posiedzenia komisji śledczej ds. Amber Gold, przewodnicząca Wassermann (PiS) pytała byłego prokuratora generalnego Seremeta o jego decyzje podejmowane ws. śledztwa. Jedno z pytań dotyczyło interpelacji poselskich w zakresie przeniesienia sprawy Amber Gold z Gdańska do Łodzi. W odpowiedzi na te pisma Seremet wskazywał, że nie ma potrzeby przenosić sprawy poza Gdańsk, ponieważ „ma pełne zaufanie do prokuratorów gdańskich” i „nie będzie przeniesienia”.

Na posiedzeniu przewodnicząca komisji zwróciła uwagę na notatkę ze spotkania 4 października 2012 roku, w którym brali udział oprócz Seremeta m. in. jego zastępca Marek Jamrogowicz, dyrektor Departamentu Postępowania Przygotowawczego Bogusław Michalski, prokurator apelacyjny w Gdańsku Ireneusz Tomaszewski, prokurator okręgowy w Gdańsku Dariusz Rózycki, prokuratorzy: Anna Czerska, Paweł Pik, Ewa Daliga oraz analityk kryminalny Justyna Bublewicz.

W notatce z tego zebrania, Barbara Malczewska z Prokuratury Generalnej, która nadzorowała gdańską prokuraturę apelacyjną – stwierdziła, że śledztwo prowadzone jest źle. Portal tvp.info ujawnia treść tej notatki

„Bez koncepcji”

„Na podstawie przeprowadzonej dyskusji z referentami, uważam iż sprawa jest prowadzona bez wyraźnej koncepcji. Brak przesłuchania do chwili obecnej pracowników KNF; kierownictwa Zarządu i Rady Nadzorczej Sp. z o.o. „AMBER GOLD”, zbyt wolno gromadzony jest materiał pozwalający na powołanie biegłego z zakresu rachunkowości” – czytamy w notatce Barbary Malczewskiej z PG.

Dzień po tym spotkaniu Seremet podjął decyzję o przeniesieniu śledztwa z Gdańska do Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Jednak w swoim piśmie do posła Dariusza Jońskiego – który w interpelacji z 9 października 2012 roku poruszył ten wątek – ówczesny prokurator generalny zapewnia, że do pracy prokuratorów z Gdańska nie ma zastrzeżeń.

„Na wstępie pragnę podkreślić, że podtrzymuję stanowisko (…) co do rzetelności i bezstronności prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prowadzących śledztwo VI Ds 40/12” – stwierdził w piśmie do posła Seremet. Jako uzasadnienie decyzji o przeniesieniu wskazał nie opieszałość śledztwa, tylko „trudności w prowadzeniu sprawy z powodu publicznie formułowanych zarzutów dyskredytujących i podważających bezstronność prokuratorów Prokuratury Okręgowej”, czyli publikacji medialnych po których PG „uznał, iż taka atmosfera mogłaby szkodzić śledztwu”.

Notatka ze spotkania Andrzeja Seremeta z prokuratorami (fot. tvp.info)
Notatka ze spotkania Andrzeja Seremeta z prokuratorami (fot. tvp.info)


Seremet: sprawa Amber Gold to moja największa porażka
Pismo Andrzeja Seremeta do posła Dariusza Jońskiego (fot. tvp.info)
Pismo Andrzeja Seremeta do posła Dariusza Jońskiego (fot. tvp.info)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej