RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Dobrze, że te ekshumacje przebiegają”. Opinie publicystów po ekshumacji ciała Piotra Nurowskiego

Najnowsze

Popularne

Na stronie portalu „wPolityce” pojawiła się w czwartek nieoficjalna informacja, że ekshumacja przewodniczącego Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotra Nurowskiego wykazała, iż w jego grobie spoczywała inna osoba – ofiara katastrofy smoleńskiej. Informacje takie z nieoficjalnych źródeł, zbliżonych do PKOl, ma również PAP. Poprosiliśmy publicystów o komentarze w tej sprawie.

„Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w czasie przeprowadzanych w ostatnich dniach ekshumacji ofiar katastrofy w Smoleńsku w grobie jednej z ekshumowanych osób znalazło się ciało innej ofiary tej katastrofy” – poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa. Według komunikatu wskazują na to wyniki czynności procesowych. Okoliczność ta zostanie rozstrzygnięta ostatecznie wynikami badań genetycznych. Zostali o tym poinformowani członkowie rodzin ofiar.

PK: duże prawdopodobieństwo zamiany ciała jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej

„Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w czasie przeprowadzanych w ostatnich dniach ekshumacji ofiar katastrofy w Smoleńsku w grobie jednej z...

zobacz więcej

Oto komentarze publicystów w tej sprawie:

Paweł Lisicki, „Do Rzeczy”:

Sądzę, że dobrze, że te ekshumacje przebiegają. Po pierwsze pokazują, jak potwornie niechlujnie były prowadzone działania w Smoleńsku, jak były chaotyczne. To jest rzecz najważniejsza, która z tego wynika. Mamy też teraz dowód, że te ekshumacje trzeba przeprowadzić do końca. Nic nie wskazuje na to, żeby można je było przerwać na tak wczesnym etapie.

Andrzej Stankiewicz, Onet.pl:

Mamy potwierdzenie, że błędem było to, że nie przeprowadzono sekcji ciał po przywiezieniu ich do Polski. Mówiłem wtedy, że trzeba to zrobić. Przypomnijmy, że były już ekshumacje, które wykazały, że doszło do zamiany ciał i przeprowadzono je jeszcze przed wyborami. Było sześć takich ekshumacji. W przypadku doniesień o ekshumacji Piotra Nurowskiego trzeba będzie zidentyfikować, kto został pochowany w jego grobowcu. Uważam, że prokuratura w pierwszej kolejności powinna ekshumować ciała tych ofiar, których rodziny sobie tego życzą. A także te przypadki, które budzą jakiekolwiek wątpliwości . Jedno jest pewne – takie sytuacje nie powinny mieć miejsca.

Tomasz Sakiewicz, „Gazeta Polska”:

Myślę, że w tej całej tragedii stały się dwie rzeczy dobre. Wszyscy mogą zobaczyć, że te ekshumacje były niezbędne. Skoro pozamieniano ciała, to jak może zgadzać się dokumentacja medyczna. A po drugie media nie uległy obłędowi i nie czekają na oficjalne komunikaty państwowych instytucji, tylko spełniają swoją, gdy coś się dzieje.

Jacek Pochłopień, „Wprost”:


Oczywiście potwierdza to słuszność ekshumacji, przynajmniej w tym jednym przypadku. Mogę się domyślać, że bliscy tych osób, których ciała zamieniono chciałyby , żeby te ciała spoczęły we właściwych grobach. Na pewno widać też, że nie należało ufać Rosjanom. To nie jest kolejny wniosek płynący z tej ekshumacji. Należy wszystko dokładnie zbadać i przeprowadzić stosowne czynności pod nadzorem polskich władz.

Marek Pyza, „wSieci”:

Te informacje potwierdzają, że tacy ludzie jak Andrzej Halicki bredzą. Mamy dosyć wysłuchiwania tego typu wypowiedzi PO, która chciała zamknąć sprawę smoleńską. Ponad pięć lat od publikacji raportu Millera ukazywało się mnóstwo informacji, które wskazywały, że to śledztwo trzeba na poważnie rozpocząć od nowa. Przeciwnicy ekshumacji mówili o bezczeszczeniu grobów i ciał. Dziś te wszystkie wypowiedzi rozpadają się w pył. Okazuje się, że ta czynność jest w tym śledztwie niezbędna. Niestety znowu mamy do czynienia z przeraźliwie smutną i przerażającą wiadomością. Nie wiem, czego jeszcze trzeba ludziom takim jak Bronisław Komorowski czy Lech Wałęsa, żeby przestali wygadywać pewne rzeczy. Można zapytać, kto za to wszystko odpowiada, że tę ekshumację wszystkich ofiar trzeba przeprowadzić od nowa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej