CBA: zatrzymania w Elektrowni Dolna Odra. Prokuratura chce aresztu

Postępowanie obejmuje „czyny w stosunku do mienia wielkiej wartości” (fot.Facebook/CBA)

Wobec czterech z pięciu zatrzymanych przez CBA osób podejrzewanych o korupcję menedżerską przy remontach i modernizacji w Zespole Elektrowni Dolna Odra prokuratura zamierza wystąpić o areszt. Poinformowała o tym w czwartek Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

„e-Zdrowie” pod lupą prokuratury. Jest zawiadomienie CBA

Chodzi o 11 mln zł strat na jednym z projektów. Centralne Biuro Antykorupcyjne zgłosiło do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia...

zobacz więcej

Funkcjonariusze szczecińskiego CBA zatrzymali w środę pięć osób; cztery z nich były pracownikami Elektrowni Dolna Odra, a piąta wykonawcą inwestycji na jej terenie – poinformowała prokuratura.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych oraz oszustwa związanego z realizacją inwestycji na terenie elektrowni, a także poświadczania nieprawdy w dokumentacji odbioru wykonywanych robót na rzecz elektrowni - podała prokuratura.

Wobec jednego z zatrzymanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, a wobec czterech pozostałych prokurator planuje wystąpić do sądu z wnioskami o zastosowanie aresztu.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do ośmiu lat.

Jak poinformowała prokuratura, przed zatrzymaniami pięciu osób zarzut dotyczący korupcji gospodarczej usłyszała jedna osoba.

Wielki skandal z budową internetu szerokopasmowego

CBA i prokuratura prowadzą śledztwo w sprawie 12 projektów budowy sieci szerokopasmowej na kwotę 90 mln zł. Są już pierwsi zatrzymani. Internet...

zobacz więcej

700 mln zł na remonty

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA powiedział wcześniej, że zatrzymani to kierownik, trzej inspektorzy i biznesmen, a postępowanie dotyczy mienia wielkiej wartości – Dolna Odra przeznacza rocznie 50-70 mln zł na remonty. – W latach 2007-2013 było to ok. 700 mln zł – poinformował.

– Sprawa dotyczy tzw. korupcji menadżerskiej i przyjmowania korzyści w zamian za ustalenie sposobu wyłonienia wykonawcy, realizacji procedur jego wyłonienia, nadzór nad przebiegiem i końcowy odbiór robót – powiedział Kaczorek. Korzyści majątkowe miały przyjmować osoby zatrudnione w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie.

Kaczorek przypomniał wcześniejsze działania szczecińskich agentów CBA, którzy zabezpieczyli dokumenty dotyczące remontów i inwestycji w Elektrowni Dolna Odra.

W czerwcu funkcjonariusze przeszukiwali Elektrownię Dolna Odra i 35 innych miejsc – biura i mieszkania. Zabezpieczali nośniki danych i dokumentację stanowiącą dowody w sprawie tzw. korupcji menadżerskiej. Prokuratura podała wtedy, że śledztwo zostało wszczęte w kwietniu, a do nieprawidłowości doszło podczas wyłaniania wykonawców na realizowane przez Dolną Odrę inwestycje i podczas ich realizacji.

źródło:

Zobacz więcej