RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Fabryka” fikcyjnych kosztów? CBŚP weszło do ubojni w Kutnie

Najnowsze

Popularne

Kutnowska ubojnia, uważana za jedną z największych w Europie Środkowej, była zdaniem prokuratury i CBŚP wykorzystywana do wyłudzania dziesiątków milionów złotych w związku ze zwrotem podatku VAT. Za pomocą specjalnych firm słupów przestępcy generowali faktury, mające wykazać ponoszenie przez firmę ogromnych kosztów. Na działalności oszustów, którymi miał kierować Włoch związany z ubojnią, Skarb Państwa stracił 36 mln zł, choć śledczy mówią, że straty mogą sięgać nawet 100 mln zł.

Kiedy w kwietniu 2015 r. Piero P. otwierał w Kutnie trzeci zakład swojej grupy biznesowej, na uroczystości pojawili się: minister rolnictwa Marek Sawicki, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska oraz prezydent Kutna Zbigniew Burzyński wraz z ważnymi urzędnikami miejskimi.

– Powstaje tutaj jeden z największych zakładów przetwórstwa mięsa. Chcę podkreślić, że ta inwestycja rozwija się bardzo dynamicznie (…). Pan P.jest symbolicznym przykładem nawiązującym do naszego narodowego tekstu: z ziemi włoskiej do Polski – relacjonował portal Kutno.net wystąpienie byłego premiera Waldemara Pawlaka. Zapewne żaden z oficjeli nie mógł podejrzewać, że inwestycja kryje wielką tajemnicę.

Ubojnia, będąca częścią zakładów dających prace ponad 3 tys. osób, od lat budziła jednak kontrowersje. Pracownicy skarżyli się na złe warunki pracy czy niskie zarobki w porównaniu do trudów pracy. Jednak zanim w poniedziałek 5 grudnia na teren ubojni wkroczyło ponad 200 funkcjonariuszy policji, CBŚP, straży granicznej, urzędu kontroli skarbowej, a nawet Państwowej Inspekcji Pracy, nikt zapewne nie podejrzewał, że miejsce to może być wykorzystywane przez zorganizowaną grupę przestępczą, związaną z firmą.

Akcja służb w kutnowskiej ubojni (fot. CBŚP)
Akcja służb w kutnowskiej ubojni (fot. CBŚP)

Agenci CBŚ w zakładzie Pini Polonia w Kutnie

W poniedziałek rano do zakładu uboju trzody chlewnej Pini Polonia w Kutnie wkroczyli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. CBŚP potwierdza...

zobacz więcej

Generatory faktur

Od kilkunastu miesięcy połączone siły łódzkiego CBŚP oraz wywiadu skarbowego analizowały przepływ faktur między ubojnią a kilkudziesięcioma firmami świadczącymi usługi na jej rzecz. Zdaniem śledczych istniało poważne podejrzenie, że kooperanci są potrzebni zakładowi do generowania kosztów, za sprawą których właściciele mogli płacić niższe podatki. Skala procederu była jednak ogromna. Od 2011 r., czyli niedługo po pojawieniu się włoskich inwestorów w Polsce, Skarb Państwa stracić mógł na tych operacjach nawet 100 mln zł.

– Funkcjonariusze ustalili, że do przestępczego procederu wykorzystywana była ubojnia z Kutna. Kierujący zorganizowaną grupą przestępczą na potrzeby działalności utworzyli ponad 30 firm w całej Polsce. Przedsiębiorstwa „słupy” generowały ogromne ilości faktur dotyczących rzekomego zatrudnienia, szkolenia, wyżywienia i zakwaterowania pracowników. Faktury te były podstawą do wykazania przez ubojnię kosztów działalności, co skutkowało uszczupleniem Skarbu Państwa na kwotę co najmniej 35 mln zł. Podejrzewamy jednak, że kwota ta może być znacznie wyższa – mówi tvp.info kom. Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka CBŚP.

Podczas akcji w kutnowskiej ubojni wylegitymowano ponad 900 osób, w tym 440 cudzoziemców. Okazało się, że pięciu pracujących tam Ukraińców przebywa w Polsce nielegalnie. Ponadto inspektorzy PIP wykryli, że 142 obywateli Ukrainy i 244 Polaków pracowało tam prawdopodobnie na czarno.

To już prawdziwa plaga. CBŚP przechwyciło ponad 73 mln podrabianych papierosów

Profesjonalna fabrykę podrabianych papierosów zlikwidowali policjanci CBŚP w Gołaszewie w woj. kujawsko-pomorskim. W przestępczej manufakturze...

zobacz więcej

Seria przeszukań

Jednocześnie w Kutnie, Gostyninie, Płocku i Warszawie funkcjonariusze CBŚP zatrzymali sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, której liderem był obywatel Włoch. Przeszukano 47 miejsc w całym kraju, w tym mieszkania podejrzanych i okazałą willę południowca. Zabezpieczono majątek wart ok. pół miliona zł. Była to jedna z największych akcji CBŚP w ostatnich latach.

Śledztwo w sprawie unikania płacenia podatków i generowania fikcyjnych kosztów prowadzi od lutego Prokuratura Regionalna w Łodzi. Do tej pory zarzuty usłyszało 13 podejrzanych, którzy odpowiedzą m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy i oszustwa.

Policjanci i prokuratorzy zapowiadają kolejne zatrzymania. Śledczy nieoficjalnie przyznają, że będą sprawdzać, czy grupa oszustów nie miała powiązań z międzynarodową przestępczością.

Akcja służb w kutnowskiej ubojni (fot. CBŚP)
Akcja służb w kutnowskiej ubojni (fot. CBŚP)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej