Komisja ds. Amber Gold chce przesłuchać byłych szefów KNF

Byli szefowie Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak i Stanisław Kluza znaleźli się na liście kolejnych świadków, którzy zostaną przesłuchani przez sejmową komisję śledczą ds. afery Amber Gold – poinformowała w środę szefowa komisji Małgorzata Wassermann z PiS.

Przed komisją ds. Amber Gold: spodziewam się problemów z pamięcią

– To będzie ciekawe przesłuchanie – powiedział w programie TVP Info „Gość poranka” Marek Suski. Wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Amber Gold...

zobacz więcej

Decyzje zapadły podczas niejawnej części środowych obrad komisji.

– Ustaliliśmy listę świadków, przy czym w 99 proc. byliśmy zgodni – powiedziała Wassermann. – Na liście są byli szefowie KNF Andrzej Jakubiak i Stanisław Kluza, zastępca szefa KNF pan Lesław Gajek, a także dyrektorzy departamentów z KNF – dodała.

Wniosek Brejzy odrzucony

Posłanka poinformowała, że komisja nie wyraziła jedynie zgody na wniosek Krzysztofa Brejzy (PO), który proponował przesłuchanie dwóch kolejnych prokuratorów. Według Wassermann uzasadnienie jego wniosku nie przekonało komisji. – Jeżeli poseł Brejza zmieni uzasadnienie i poda argumenty, dla których przesłuchanie tych prokuratorów może być ważne, komisja w każdej chwili może zmienić stanowisko – powiedziała.

„Krzysztof Brejza kłamie i jest nastawiony na torpedowanie prac komisji”

Poseł Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Brejza zasiadający w sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia afery Amber Gold oskarża „ekipę PiS” o...

zobacz więcej

Wassermann pytana, czy przesłuchany będzie były minister sprawiedliwości i prokurator generalny (ostatnią z tych funkcji pełnił do końca marca 2010 roku) Krzysztof Kwiatkowski, odpowiedziała, że na razie nie ma takich planów.

– Zastanawiam się, czy jest taka potrzeba, bo na ten moment, kiedy odszedł minister Kwiatkowski, ta sprawa była na tyle niezaawansowana, że wydaje się całkowicie prawdopodobne, że minister sprawiedliwości nie miał o niej wiedzy – oceniła.

W środę na pytania komisji odpowiadali byli rzecznicy dyscyplinarni z gdańskiej prokuratury apelacyjnej.

Odpowiadali rzecznicy dyscyplinarni prokuratury

Prokurator Andrzej Łojkowski, który funkcję rzecznika dyscyplinarnego pełnił do marca 2013 roku, był odpowiedzialny za postępowania wyjaśniające wobec czterech prokuratorów związanych z prowadzeniem sprawy Amber Gold. Wszystkie zakończyły się uniewinnieniem. Andrzej Łojkowski stwierdził podczas przesłuchania w komisji, że nie ma sobie niczego do zarzucenia i jest zadowolony ze swojej pracy.

„W sprawie postępowań dyscyplinarnych nie mam sobie nic do zarzucenia”

Swoje obowiązki w toczących się postępowaniach dyscyplinarnych wykonywałam w sposób właściwy; nie mam sobie nic do zarzucenia – mówiła w przed...

zobacz więcej

Jako druga zeznawała prokurator Katarzyna Brzezińska, która stanowisko po Łojkowskim w kwietniu 2013 roku. Przejęła wtedy także trzy postępowania wyjaśniające i jedno dyscyplinarne dotyczące prokuratorów pracujących przy sprawie Amber Gold. Członkowie komisji pytali ją między innymi o poprawność formułowania zarzutów w tych postępowaniach. Zdaniem Brzezińskiej ich treść nie budziła zastrzeżeń, a odpowiednie korekty wykonał wcześniej prokurator Łojkowski.

W czwartek przed komisją stanie Andrzej Seremet, który w latach 2010-2016 pełnił funkcję Prokuratora Generalnego. Po wybuchu afery Amber Gold w sierpniu 2012 roku zapowiedział wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów zajmujących się sprawą gdańskiej spółki.

źródło:

Zobacz więcej