RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Płk Mazguła twierdzi, że nie brał udziału w stanie wojennym. Archiwa mówią co innego

Mazguła zasłyną ostatnio wypowiedziami na temat stanu wojennego (fot. Twitter.com/WBH)
Mazguła zasłyną ostatnio wypowiedziami na temat stanu wojennego (fot. Twitter.com/WBH)

Wojskowe Biuro Historyczne opublikowało na Twitterze dokumenty, z których wynika, że płk rezerwy Adam Mazguła jako żołnierz brał udział w stanie wojennym. WBH informuje, że upubliczniło cześć opinii służbowych „w związku z wypowiedziami płk. A. Mazguły nt. stanu wojennego i rzekomego w nim nieuczestniczenia”.

„To wstyd, że pułkownik Mazguła robi sobie żarty ze stanu wojennego”

– Nie rozmawiałam z panem Mateuszem Kijowskim, który zaprosił pułkownika Mazgułę. Proszę zapytać Grzegorza Schetynę, Lecha Wałęsę lub Władysława...

zobacz więcej

Mazguła zasłyną ostatnio wypowiedziami na temat stanu wojennego. Podczas protestu pod Sejmem, na którym byli m.in. dawni funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, powiedział: – Oczywiście były tam (w czasie stanu wojennego) jakieś bijatyki, jakieś ścieżki zdrowia, ale generalnie jednak dochowano jakiejś kultury w tym całym zdarzeniu.

Później stwierdził, że w stanie wojennym nie brał udziału. Na Twitterze napisał m.in., że: „nigdy nie byłem ubekiem ani oprawcą. Nie brałem udziału w stanie wojennym. Kłamstwo i podłość”.


Kim jest płk rezerwy Adam Mazguła

„Mazguła pochwala przestępstwo – stan wojenny”. MON zawiadomi prokuraturę

„Pan A. Mazguła nie może publicznie występować w mundurze WP. MON wystąpi z zawiadomieniem do prokuratury ws. pochwalania przestępstwa – stanu...

zobacz więcej

Okazuje się, że deklaracje płk rezerwy nie pokrywają się z aktami, które zachowały się w wojskowych archiwach.

Wojskowe Biuro Historyczne opublikowało na Twitterze dokumenty, z których wynika, że płk rezerwy Adam Mazguła jako żołnierz brał udział w stanie wojennym.

W upublicznionych dokumentach z 1981 roku czytamy m.in.: „Jest zdyscyplinowany i utrzymuje na właściwym poziomie dyscyplinę podwładnych. W czasie ćwiczeń właściwie zabezpiecza i ochrania sztab dywizji. W pełni akceptuje wprowadzenie stanu wojennego w Polsce”.


W innym dokumencie opisano postawę ideowo-polityczną: „Z obowiązków służbowych wywiązuje się dobrze (…) W okresie stanu wojennego wzorowo realizował stawiane przed nim zadania. W pełni popiera ideę socjalistycznej odnowy i akceptuje konieczność wprowadzenia stanu wojennego. Postawa ideowo-polityczna nie budzi zastrzeżeń”.

W jeszcze innym można przeczytać, że „przejawia duże zaangażowanie w pracy partyjno-politycznej” oraz że „popiera politykę partii i rządu i prawidłowo ją interpretuje”.

Mazguła rezygnuje z funkcji w ZHP

We wtorek Adam Mazguła złożył rezygnację z funkcji komendanta Chorągwi Opolskiej ZHP.

Monika Kubacka, rzeczniczka prasowa ZHP, w rozmowie z portalem tvp.info poinformowała, że była to jego własna decyzja. Kubacka nie chciała komentować słów Mazguły dotyczących stanu wojennego. – To jego prywatna sprawa – oceniła i dodała, że ZHP w 2013 roku zajął stanowisko w sprawie stanu wojennego i tamtych czasów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej