RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odkryli zmumifikowane nogi żony Ramzesa II

Szczątki Nefertari odkrytko ponad sto lat temu, ale dopiero teraz je zbadano (fot. TT/Infobae América)
Szczątki Nefertari odkrytko ponad sto lat temu, ale dopiero teraz je zbadano (fot. TT/Infobae América)

Nieoczekiwane odkrycie w Muzeum Egipskim w Turynie. Międzynarodowy zespół naukowców z różnych dziedzin orzekł, że wystawione dwie zmumifikowane nogi należały do Nefertari, żony Ramzesa II, faraona z XIX dynastii.

Tajemnica gwiezdnego sztyletu Tutanchamona

Naukowcy przeanalizowali skład sztyletu znalezionego wraz z mumią nastoletniego króla. Twierdzą, iż wiele wskazuje na „pozaziemskie pochodzenie”...

zobacz więcej

Szczątki odkrył w 1904 roku Ernest Schiaparelli we wspaniałym, choć splądrowanym już w starożytności, grobowcu, znajdującym się w Dolinie Królów. Znaleziska, między innymi połamane meble, uszkodzony sarkofag, czy właśnie nogi, przesłano do Turynu.

Przez ponad wiek nogi stanowiły element wystawy, ale ponieważ nigdy nie zostały poddane badaniom, przeprowadzono je teraz. Eksperci poddali je datowaniu radiowęglowemu, a także badaniom antropologicznym, genetycznym i chemicznym.

Teza obalona

Zespół naukowców, do którego należą między innymi dr Stephen Buckley i prof. Joann Fletcher z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Yorku, ocenił, że nogi należały do kobiety w wieku ok. 40 lat. Materiał wykorzystany do mumifikacji pochodzi z XIII wieku p.n.e., co wykluczyło tezę, że szczątki mogły należeć do osoby pochowanej później.

Nefertari była pierwszą i najważniejszą żoną Ramzesa II i jedną z najbardziej znanych królowych Egiptu, obok Kleopatry i Nefertiti. Obecność kobiecych szczątków w grobie tego władcy jednoznacznie wskazuje, kto został razem z nim pochowany.

– Dowody, jakie udało nam się zebrać w przypadku szczątków Nefertari, nie tylko uzupełniają nasze badania nad królową i jej grobowcem. Stanowią też kolejny fragment układanki, dotyczącej tradycji egipskiej mumifikacji – wyjaśniła prof. Fletcher.

Ramzes II był jednym z najwybitniejszych i najdłużej żyjących władców starożytnego Egiptu okresu tzw. Nowego Państwa. W zgodnej opinii wielu historyków czasy jego panowania były okresem dobrobytu i stabilizacji.

Panował ponad 66 lat, osiągając wiek ponad 91 lat. Spłodził około 100 synów i 50 córek. Był współtwórcą pierwszego w historii traktatu pokojowego, zawartego z Hetytami.

źródło:
Zobacz więcej