RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Kopernik był pilnym studentem”. Naukowcy zbadali odręczne zapiski genialnego astronoma

Kilkaset odręcznych zapisków, wykonanych przez samego Mikołaja Kopernika, odkryto w zbiorach biblioteki seminarium duchownego „Hosianum” w Olsztynie. Zostały one przebadane przez ekspertów i wkrótce będą dostępne w sieci.

Badanie, współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polegało na konserwacji ksiąg z notatkami Kopernika oraz odczytaniu, przetłumaczeniu i zbadaniu tych zapisków. Notatki wiele mówią o genialnym astronomie.

Interdyscyplinarne badania

Zapiski odkryła prof. Teresa Borawska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pierwsze wyniki swoich prac opublikowała w 2009 roku, ale o odkryciu stało się głośno dopiero cztery lata później. Teraz prowadzono dalsze, interdyscyplinarne prace nad identyfikacją tych zapisków.

„Badając sporządzone przez Kopernika notatki znacznie łatwiej możemy podważyć ich autentyczność, niż ją potwierdzić. Toteż nigdy nie będziemy mieli stuprocentowej pewności, przez kogo zostały skreślone” – napisała prof. Borawska do uczestników konferencji naukowej zorganizowanej przez Bibliotekę Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum”.

Ks. Tomasz Garwoliński, dyrektor Warmińskiej Biblioteki Cyfrowej, oświadczył, że dotychczas zidentyfikowano 523 odręczne notatki w 10 drukowanych dziełach, które wchodziły w skład dawnego księgozbioru Kopernika.

Zasłużona opinia

W ocenie naukowców, łacińskie zapiski – pozostawione przez Kopernika w podręcznikach uniwersyteckich – pokazują, że był pilnym studentem prawa rzymskiego i kanonicznego, stąd potem cieszył się opinią dobrego jurysty. To właśnie w kodeksach prawniczych zidentyfikowano większość jego wpisów. W pozostałych, czytanych przez Kopernika dziełach – z dziedziny filozofii czy teologii – tych notatek jest znacznie mniej.

Astronomowie z Torunia odkryli egzotyczną planetę. To „ciepły Jowisz”

Międzynarodowy zespół, kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, odkrył egzotyczną...

zobacz więcej

Ks. Garwoliński zwrócił uwagę, że jest to ciekawe odkrycie, bo dotychczas sądzono, że Kopernik niezbyt lubił studiować prawo i że nie zachowały się księgi, z których się uczył. Przyznał również, że na badaczach robi wrażenie świadomość, że dotykają tych samych ksiąg, z których korzystał wielki astronom.

– Badania potwierdziły, że był wszechstronnie wykształcony. Pisał starannie, co może świadczyć, iż był człowiekiem bardzo uporządkowanym i dokładnym – ocenił dyr. biblioteki „Hosianum”.

Uczestnicy konferencji podkreślili także historyczną rangę badań. Przyznano, że w Polsce pozostało niewiele pamiątek świadczących o bibliofilskich zamiłowaniach wielkiego astronoma. Księgozbiór Kopernika liczył 100-150 dzieł, a dotychczas odnaleziono jedynie 54 druki i dwa rękopisy.

Większość ksiąg zrabowali i wywieźli Szwedzi w XVII podczas Potopu i na początku XVIII wieku podczas III wojny północnej. Pozostałe zostały prawdopodobnie zniszczone lub rozproszone po Europie podczas wojen napoleońskich i II wojny światowej.

Mikołaj Kopernik (1473-1543) spędził na Warmii 40 lat, zajmując się administrowaniem dóbr Kapituły Warmińskiej oraz prowadząc badania naukowe dotyczące m.in. ekonomii i astronomii. Właśnie tu napisał swoje największe dzieła, w tym „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”). Zmarł we Fromborku i został pochowany w tamtejszej katedrze.
Mikołaj Kopernik był autorem rewolucyjnego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”
Mikołaj Kopernik był autorem rewolucyjnego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej