Wraca komisja ds. Amber Gold. Przesłucha kolejnych prokuratorów

Posłowie badają aferę Amber Gold (fot. Wikipedia/Zorro2212)

Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha we wtorek kolejnych prokuratorów. Przed komisją stanie b. rzecznik dyscyplinarny ówczesnej Prokuratury Generalnej Jacek Radoniewicz oraz Małgorzata Syguła, z gdańskiej Prokuratury Okręgowej.

Politycy o Amber Gold: kto był beneficjentem działalności Marcina Plichty?

Co wykaże komisja śledcza ds. Amber Gold? Dlaczego prokuratorzy zeznający w sprawie zasłaniają się niepamięcią? Między innymi na te pytania...

zobacz więcej

Prok. Radoniewicz nadzorował z ramienia Prokuratury Generalnej postępowania dyscyplinarne prowadzone przez Prokuraturę Apelacyjną w Gdańsku wobec gdańskich prokuratorów zajmujących się sprawą Amber Gold.

Z kolei prok. Syguła była w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku przełożoną prok. Hanny Borkowskiej, która nadzorowała prace Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz prowadzącej od końca 2009 r. do czerwca 2012 sprawę Amber Gold po złożeniu zawiadomienia przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Inwestycja w złoto

Amber Gold - firma powstała na początku 2009 r. - miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. Amber Gold ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

źródło:
Zobacz więcej