Henryk Kończykowski spoczął na Powązkach. Walczył w batalionie „Zośka”

W Warszawie odbył się pogrzeb Henryka Kończykowskiego, pseudonim Halicz, żołnierza legendarnego batalionu AK „Zośka”, uczestnika Powstania Warszawskiego, działacza powojennego podziemia niepodległościowego.

Nie żyje „Halicz”. Niezłomny żołnierz batalionu AK „Zośka”

Zmarł Henryk Kończykowski „Halicz" – antykomunista, plutonowy Armii Krajowej. Żołnierz plutonu Felek 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”, skazany...

zobacz więcej

Henryk Kończykowski zmarł 29 listopada w Milanówku, miał 92 lata. Został pochowany w grobie rodzinnym na warszawskich Powązkach. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w tamtejszym kościele św. Karola Boromeusza.

Henryk Kończykowski podczas Powstania Warszawskiego przeszedł cały szlak bojowy batalionu „Zośka”, od Woli przez Stare Miasto do Czerniakowa. Brał udział między innymi w słynnej akcji wyzwolenia więzienia Gęsiówka. Ranny na Starówce, wraz z kolegami przedostał się kanałami do Śródmieścia.

Po wojnie wraz z Janem Rodowiczem „Anodą” i żołnierzami z „Zośki” działał w antykomunistycznym podziemiu. Pierwszy raz został aresztowany w styczniu 1945 roku przez NKWD, pięć lat później przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

W maju 1950 roku sąd w Warszawie skazał go na 15 lat więzienia za próbę obalenia przemocą ustroju Polski Ludowej oraz za przechowywanie bez zezwolenia władz broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych. Wyszedł na wolność w listopadzie 1953 roku, ale dopiero w 1993 roku został zrehabilitowany.

źródło:
Zobacz więcej