„Śmierć i męczeństwo tych dwóch misjonarzy pokazuje zwycięstwo dobra nad złem”

Podczas uroczystej mszy św. w krakowskiej bazylice Franciszkanów uczczono rocznicę beatyfikacji dwóch zakonników Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, którzy zginęli w 1991 r. śmiercią męczeńską w Peru. Uroczystości przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – kardynał Angelo Amato.

Terroryści wykonali na nich wyrok. Dwaj polscy franciszkanie zostali beatyfikowani

zobacz więcej

– To była bardzo znacząca beatyfikacja. Śmierć i męczeństwo tych dwóch misjonarzy pokazuje zwycięstwo dobra nad złem, zgody nad nienawiścią. Szczególnie w aktualnej sytuacji pokazują nam, że dobro jest możliwe i jego zwycięstwo nad złem jest możliwe – powiedział kardynał Amato w rozmowie z IAR.

Kult błogosławionych rozwija się szczególnie mocno w Peru i w Polsce. Ale franciszkanin ojciec Jan Maria Szewek ma nadzieje, że dzięki modlitwie papieża Franciszka przy relikwiach męczenników w krakowskiej bazylice w czasie Światowych Dni Młodzieży, życie zakonników pozna cały świat.

Zakonników ze zgromadzenia franciszkanów zamordowali w 1991 roku terroryści z maoistowskiego ugrupowania Świetlisty Szlak. To pierwsi męczennicy w historii Peru i pierwsi polscy błogosławieni misjonarze męczennicy.

Beatyfikacja odbyła się 5 grudnia 2015 r. na stadionie w mieście Chimbote w Peru. Nabożeństwu przewodniczył wtedy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato.

źródło:
Zobacz więcej