Nie żyje wybitny reżyser Tadeusz Chmielewski

W wieku 89 lat zmarł Tadeusz Chmielewski, reżyser, scenarzysta, producent filmowy – informuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Był autorem takich filmów jak m.in. „Nie lubię poniedziałku” i „Ewa chce spać”.

Zmarł Andrzej Wajda. Wybitny reżyser miał 90 lat

W wieku 90 lat zmarł reżyser Andrzej Wajda – jeden z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina. Autor tak słynnych obrazów, jak...

zobacz więcej

Tadeusz Chmielewski urodził się 7 czerwca 1927 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Ukończył Wydział Reżyserii PWSF w Łodzi. Debiut reżyserski i scenariuszowy „Ewa chce spać” (1957) przyniósł mu Złotą Muszlę na Festiwalu w San Sebastian.

Chmielewski to postać wybitna, twórca, który do perfekcji opanował trudną sztukę rozśmieszania publiczności. To, co robił, było zawsze w najlepszym gatunku. Do kanonu polskiego kina weszły takie jego filmy jak – obok wspomnianej już komedii „Ewa chce spać” – „Gdzie jest generał”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Nie lubię poniedziałku”, „Wiosna, panie sierżancie”, „Pieczone gołąbki” – do każdego z tu wymienionych sam napisał scenariusz.

Chmielewski nie tylko bawił publiczność. Zekranizował „Wierną rzekę” Stefana Żeromskiego. Spod jego ręki wyszedł także film „Dwaj panowie N” (1961), drugi po „Dotknięciu nocy” Stanisława Barei polski film kryminalny.

Zainspirowały go w młodości francuskie komedie spod znaku René Claira i dawne komedie slapstickowe. „Mój punkt widzenia zmienił się diametralnie, gdy w szkole pojawiły się kopie komedii francuskich z legendarnymi już dziś »Pod dachami Paryża« Claira i »Wakacjami Pana Hulot« Tatiego na czele” – wspominał o swoich inspiracjach laureat Platynowych Lwów w rozmowie z Piotrem Śmiałowskim dla „Magazynu Filmowego SFP”. – Wtedy zobaczyłem, jak wdzięcznym gatunkiem może być komedia filmowa i jak toporny humor, oczywiście poza „Skarbem”, prezentują rodzime filmy.

Tadeusz Chmielewski w latach 1983-87 był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 1984-2009 pełnił funkcję dyrektora Zespołu, a następnie Studia Filmowego „Oko”, w którym powstały m.in. słynne filmy Andrzeja Barańskiego, Jacka Bromskiego, Wojciecha Wójcika, Marka Piestraka, Stanisława Jędryki czy Doroty Kędzierzawskiej. Był członkiem Komitetu Kinematografii, należy do Polskiej Akademii Filmowej. W 2010 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2011 roku przyznano mu nagrodą Orła w kategorii „Za osiągnięcia życiowe”.

źródło:
Zobacz więcej