RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Strzelanina przed restauracją w Finlandii. Są ofiary

Na miejscu zdarzenia pracują policyjni technicy (fot. Twitter/Hufvudstadsbladet)
Na miejscu zdarzenia pracują policyjni technicy (fot. Twitter/Hufvudstadsbladet)

Trzy kobiety zostały zastrzelone nocy z soboty na niedzielę w fińskim mieście Imatra w południowo-wschodniej Finlandii. Policja oświadczyła, że ofiary to szefowa tamtejszej rady miejskiej i dwie dziennikarki. Zatrzymano podejrzanego o dokonanie zbrodni.

Strzelanina i wybuch w Malmö. Cztery osoby ranne

Silna eksplozja wstrząsnęła szwedzkim miastem Malmö. Nie są znane przyczyny wybuchu. Doszło do niego dwie godziny po strzelaninie, w wyniku której...

zobacz więcej

Policja poinformowała, że udało się zatrzymać domniemanego sprawcę. To 23-letni mieszkaniec Imatry, który miał być uzbrojony w strzelbę myśliwską. Nie stawiał oporu przy zatrzymaniu. Wiadomo, że był wcześniej notowany przez policję, zaś znaleziona broń nie była zarejestrowana na jego nazwisko.

Motywy sprawcy nie są na razie znane. Policja zakłada, że napastnik mógł strzelać do przypadkowych osób znajdujących się w strefie dla pieszych przed jedną z restauracji.

Władze uruchomiły centrum kryzysowe, które ma zapewnić pomoc psychologiczną dla świadków strzelaniny.

28-tysięczna Imatra jest położona w pobliżu granicy z Rosją, w odległości około 230 km na wschód od Helsinek.

Finlandia jest krajem o niskiej przestępczości, choć ma jedną z najwyższych liczb sztuk broni na tysiąc mieszkańców. Zajmuje pod tym względem czwarte miejsce na świecie, za Stanami Zjednoczonymi, Jemenem i Szwajcarią. Wielu Finów poluje i ma w domach broń myśliwską.

źródło:
Zobacz więcej