RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kryształowe Jabłko dla „Wspomnienia lata” na festiwalu Orlen Cinergia

Kadr z filmu „Wspomnienie lata” w reż. Adama Guzińskiego (fot. źródło: YouTube)
Kadr z filmu „Wspomnienie lata” w reż. Adama Guzińskiego (fot. źródło: YouTube)

Film „Wspomnienie lata” w reż. Adama Guzińskiego został uznany za najlepszy debiut polski 21. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia, które zakończyło się w piątek w Łodzi. W kategorii debiutu europejskiego nagrodzono „Tydzień i jeden dzień” który wyreżyserował Asaph Polonsky.

Jerzy Skolimowski ze Złotym Lwem za całokształt twórczości

Reżyser Jerzy Skolimowski otrzymał na festiwalu filmowym w Wenecji nagrodę Złotego Lwa za całokształt twórczości. Wręczono mu ją w czasie gali...

zobacz więcej

Zdobywców głównych nagród organizowanego w Łodzi po raz 21. FKE widzowie poznali na finałowej gali festiwalu.

W kategorii debiutów polskich Kryształowe Jabłko otrzymał film „Wspomnienie lata” w reżyserii Adama Guzińskiego za „delikatne i pełne humanistycznej wrażliwości ukazanie dojrzewania nastolatka i dramatu jego matki, rozdartej między rodzinnym obowiązkiem a kobiecą namiętnością oraz za wierne osadzenie ich historii w atroficznych realiach gierkowskiego peerelu”.

Kryształową Łódkę za debiut europejski otrzymał izraelski film „Tydzień i jeden dzień”, który wyreżyserował Asaph Polonsky. Zdaniem jury, obraz zdobył nagrodę „za oryginalne sportretowanie traumatycznej sytuacji, jaką jest utrata ukochanego dziecka; za dojrzałość w pokazaniu skrajnych stanów emocjonalnych i umiejętne balansowanie między tragifarsą a dramatem. Za świetną konstrukcję scenariusza”.

Światowe media o Andrzeju Wajdzie

Odeszła legenda światowego kina – piszą zgodnie zachodnie dzienniki. Wajda zmarł w nocy, miał 90 lat. Francuskie media wspominają, że najnowszy...

zobacz więcej

Złoty Glan dla Skolimowskiego i Wajdy

Na finałowej gali wręczono także statuetkę Złotego Glana reżyserowi Jerzemu Skolimowskiemu – tegorocznemu zdobywcy weneckiego Złotego Lwa za całokształt twórczości. Złotym Glanem uhonorowano również zmarłego w tym roku Andrzeja Wajdę, którego „Powidoki” zaprezentowano ostatniego dnia Forum Kina Europejskiego na pokazie specjalnym.

Złoty Glan to nagroda dla twórców kina idących pod prąd, przeciwstawiających się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej. Z kolei Andrzej Seweryn otrzymał nagrodę specjalną przyznawaną za najlepszą kreację aktorską 2016 roku. Aktor został wyróżniony za rolę w filmie „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

Na inaugurację imprezy statuetkę Złotego Glana otrzymał jeszcze aktor Krzysztof Majchrzak.

W tym roku podczas Forum widzowie mogli obejrzeć ponad 50 filmów w dziewięciu sekcjach programowych oraz uczestniczyć w wielu spotkaniach z artystami i imprezach towarzyszących. Orlen Cinergia to także konkursy na najlepszy debiut polski i zagraniczny.

Konkurs KamerTon i Złoty Glan dla Anity Lipnickiej

Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia jest najstarszą łódzką imprezą filmową poświęconą kinu fabularnemu. Po raz pierwszy odbyła się w 1992 r. Ideą wydarzenia jest prezentacja najbardziej wartościowych produkcji kina europejskiego - debiutów, premier i klasyki. W ramach FKE odbywa się również KamerTon - Konkurs Polskiej Piosenki Filmowej. W tym roku wybrano utwór „Co jest ze mną nie tak?” - z filmu „Kamper” w wykonaniu duetu Pezet i Czarny Hi-Fi. Z kolei w ręce Anity Lipnickiej trafił Złoty Glan.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej