RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Skradziona brama z napisem „Arbeit macht frei” z Dachau odnaleziona w Norwegii

Fragment bramy skradziono dwa lata temu (fot. PAP/EPA/BAVARIAN POLICE)
Fragment bramy skradziono dwa lata temu (fot. PAP/EPA/BAVARIAN POLICE)

Najnowsze

Popularne

Fragment żelaznej bramy z napisem „Arbeit macht frei” (Praca czyni wolnym), skradziony ponad dwa lata temu z byłego obozu koncentracyjnego w Dachau pod Monachium, został najprawdopodobniej odnaleziony w Norwegii – podała w piątek bawarska policja.

Ktoś ukradł dwumetrowy fragment bramy byłego obozu w Dachau

Nocą z soboty na niedzielę skradziono fragment bramy w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau. Policja apeluje o informacje do wszystkich,...

zobacz więcej

„Zaalarmowana anonimowym donosem, policja w Bergen znalazła i przejęła bramę z kutego żelaza ze znanym napisem” – informuje policja, dodając do komunikatu zdjęcie. Nie poinformowano o ewentualnych podejrzanych.

Na podstawie zdjęć, przekazanych przez stronę norweską, niemiecka policja jest zdania, że rzeczywiście chodzi o część bramy z Dachau, która została skradziona przez nieznanych sprawców w nocy z 1 na 2 listopada 2014 roku. „Okoliczności znaleziska są wyjaśniane przez policje obu krajów” – podano w komunikacie.

Skradziony fragment, który jest częścią wielkiej bramy wejściowej, mierzy około 190 cm na 95 cm. Sprawców kradzieży nigdy nie znaleziono, mimo obietnicy nagrody w wysokości 10 tys. euro za jakiekolwiek informacje. W muzeum w Dachau wielokrotnie dochodziło do aktów profanacji o podłożu skrajnie prawicowym.

Ukradł drut kolczasty z Auschwitz, na pamiątkę

Drut kolczasty z byłego niemieckiego obozu Auschwitz znaleźli pogranicznicy w bagażu Włocha na lotnisku w Krakowie Balicach – podała Straż...

zobacz więcej

12 lat obozu w Dachau

Dachau pod Monachium w Bawarii było pierwszym stałym obozem koncentracyjnym, stworzonym przez nazistów po dojściu 30 stycznia 1933 roku Hitlera do władzy. Obóz ten był poligonem doświadczalnym i wzorem dla innych obozów koncentracyjnych tworzonych przez nazistów w innych częściach Niemiec i Europy.

Początkowo obóz w Dachau był przeznaczony dla politycznych przeciwników Hitlera – przede wszystkim komunistów i socjaldemokratów. W okresie późniejszym w obozie więziono księży, Żydów, Romów i rosyjskich jeńców wojennych. Pod koniec wojny najliczniejszą grupę więźniów stanowili Polacy.

W ciągu dwunastu lat przez obóz i jego podobozy przeszło łącznie ponad 200 tys. osób z całej okupowanej przez Rzeszę Niemiecką Europy, w tym z Polski. Po ataku na Polskę, we wrześniu 1939 roku, do Dachau przewieziono 13 tys. więźniów z Polski. Deportowano też część polskich naukowców, aresztowanych w listopadzie 1939 roku w Krakowie. W Dachau zamordowanych zostało 1,7 tys. polskich księży. Do wyzwolenia obozu przez Amerykanów 29 kwietnia 1945 roku śmierć poniosło w nim, według danych muzeum Dachau, 41 500 osób.

Miejsce Pamięci na terenie byłego obozu powstało dopiero dwadzieścia lat po zakończeniu II wojny światowej – w 1965 roku, dzięki staraniom byłych więźniów. Co roku muzeum odwiedza blisko milion osób z całego świata.

Kradzież w b. hitlerowskim obozie Auschwitz

W grudniu 2009 roku skradziono napis „Arbeit macht frei”, znajdujący się nad wejściem do byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Napis został odnaleziony w trzech częściach kilkadziesiąt godzin później; został zespawany i ponownie umieszczony na swoim miejscu.

Ustalono, że zleceniodawcą kradzieży był szwedzki neonazista Anders Hoegstroem; w grudniu 2010 roku polski sąd skazał go na dwa lata i osiem miesięcy więzienia. Trzej Polacy, bezpośredni sprawcy kradzieży, zostali skazani na kary od półtora do 2,5 roku pozbawienia wolności oraz nawiązki pieniężne. Kradzież odbiła się w świecie dużym echem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej