Mówią o nim „wściekły pies”. Gen. Mattis zostanie szefem Pentagonu

Służył na Bliskim Wschodzie i w Afganistanie. Podczas spotkania ze swoimi wyborcami w mieście Cincinnati w stanie Ohio prezydent elekt Donald Trump potwierdził wybór emerytowanego generała Jamesa Mattisa na stanowisko ministra obrony. Oficjalne ogłoszenie tej nominacji ma nastąpić w poniedziałek.

Kto w drużynie przyszłego prezydenta USA? Trump odkrywa pierwsze karty

Przewodniczący Partii Republikańskiej Reince Priebus to przyszły szef personelu Białego Domu – ogłosił w niedzielę prezydent elekt USA Donald...

zobacz więcej

– Mamy zamiar mianować „wściekłego psa” Mattisa na naszego sekretarza obrony. Ale wstrzymamy się z ogłoszeniem nominacji do poniedziałku, więc nikomu nie mówcie. Wściekły pies. On jest świetny – powiedział prezydent elekt Donald Trump na wiecu w stanie Ohio.

Emerytowany generał

66-letni Mattis to emerytowany generał w Korpusie Piechoty Morskiej USA, który dowodził operacjami na Bliskim Wschodzie, a także kierował Centralnym Dowództwem. Podczas służby w Afganistanie dorobił się przydomka „wściekły pies”.

Wojskowy opowiada się za bardziej stanowczym stanowiskiem USA wobec przeciwników, zwłaszcza Iranu, który to kraj niedawno określił mianem „najbardziej trwałego zagrożenia dla stabilności i pokoju na Bliskim Wschodzie”.

Potrzebna będzie zamiana prawa

Amerykański dziennik „Washington Post” już wcześniej w czwartek informował o nominacji Mattisa na stanowisko ministra obrony, powołując się na źródła z zespołu ds. przejęcia administracji.

By zostać ministrem obrony, Mattis będzie potrzebować nie tylko aprobaty Senatu, ale też przyjęcia przez Kongres ustawy, która zezwoli na ominięcie w jego przypadku federalnego zakazu. Uniemożliwia on osobom, które były czynnymi wojskowymi w ciągu ostatnich 7 lat, stanięcie na czele Pentagonu.

źródło:
Zobacz więcej