RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polacy pionierami w drukowaniu… szkła

Druk szkła może stanowić przełom w produkcji światłowodów (fot. Pixabay/hsoj95)
Druk szkła może stanowić przełom w produkcji światłowodów (fot. Pixabay/hsoj95)

Doświadczeni w biznesie fizycy mierzą się z technologią trójwymiarowego druku szkła. Może to być przełom w biotechnologii i światłowodach – informuje „Puls Biznesu”.

Wydrukowali serce dziecka w 3D. Pierwszy raz w Polsce

W Elbląskim Parku Technologicznym wydrukowano model serca dziecka w technologii 3D. To pierwszy taki wydruk w Polsce. Chłopczyk, którego serce...

zobacz więcej

Od dwóch lat grupa naukowców w Polsce pracuje nad własną, unikatową technologią okiełznania szkła w drukarce 3D. – Udało nam się już przetopić szkło w głowicy naszej konstrukcji – zdradza Maciej Misiura, prezes spółki Sygnis New Technologies (SNT). Lada miesiąc projekt ma wejść w fazę komercyjną.

SNT od lat sprzedaje i wdraża drukarki 3D dla biznesu. Łącznie ma na koncie już ponad 100 projektów, w których udawało się drukować z termoplastu, proszków żywic i metali.

Zapełnić niszę

– Szkło jest niszą, nikt jeszcze nie opracował pewnej metody druku 3D. Barierą jest temperatura, sięgająca 1,5 tys. stopni Celsjusza. Nasze rozwiązania zbijają tę barierę o 400-500 stopni – zaznacza Maciej Misiura.

Materia rodzi wiele przeszkód. Naukowcy z Sygnis muszą jeszcze pokonać problem z kruchością i naprężeniem wydruków, by urządzenie było w pełni funkcjonalne.

źródło:
Zobacz więcej