Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

„Ręce w górę za profilaktyką HIV”. Światowy dzień zwalczania AIDS

Eksperci namawiają m.in. do stosowania prezerwatyw (fot. PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY)

Prewencja, czyli zapobieganie – to kluczowe narzędzie w walce z AIDS. Takie jest główne hasło Światowego Dnia AIDS, obchodzonego jak zawsze na całym świecie pierwszego grudnia.

HIV-omaty na uniwersytecie. Chiny przygotowały testy dla studentów

Zakażenia wirusem HIV to w Chinach coraz większe wyzwanie. To też temat tabu – Chińczycy niechętnie poddają się testom przesiewowym. Jeden z...

zobacz więcej

„Ręce w górę za profilaktyką HIV” – apelują w specjalnym przekazie światowi eksperci. Podkreślają, że metod, dzięki którym można uchronić siebie i innych przed wirusem HIV jest sporo; to między innymi stosowanie prezerwatyw, brak dyskryminacji czy dostęp do leczenia.

– Choć według globalnych statystyk, około 18 milionów nosicieli wirusa otrzymuje leki, drugie tyle żyje z chorobą bez należytej pomocy – mówi dr Gottfried Hirnschall ze Światowej Organizacji Zdrowia. Według niego, wielu ludzi – nawet około 14 milionów – nawet nie wie o swoim zarażeniu wirusem HIV. A skoro nie wie, to nie szuka pomocy, a skoro nie szuka pomocy, to może umrzeć na AIDS – dodaje dr Hirnschall.

Eksperci przypominają o środkach zapobiegawczych, a także o konieczności testowania się - zwłaszcza przez osoby z grupy wysokiego ryzyka. Dzisiejszą akcję wspiera polskie Krajowe Centrum ds. AIDS. Symbolem Dnia jest czerwona kokardka.

źródło:

Zobacz więcej