RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rekordowa kwota za legendarny rewolwer. Strzał z niego ranił poetę

Za XIX-wieczny rewolwer zapłacono 435 tys. euro (fot. PAP/EPA/CHRISTIE'S AUCTION HOUSE )
Za XIX-wieczny rewolwer zapłacono 435 tys. euro (fot. PAP/EPA/CHRISTIE'S AUCTION HOUSE )

Niemal pół miliona euro zapłacono za jeden z najbardziej legendarnych rewolwerów w historii francuskiej literatury. Na aukcji Christie’s w Paryżu sprzedano broń poety i pisarza Paula Verlaine'a. Osiągnięta cena była niemal dziesięć razy wyższa od wywoławczej.

Prawie 5 milionów zapłacono dolarów za suknię Marilyn Monroe

Obcisła, wysadzana 2500 kryształkami suknia Marilyn Monroe, w której zaśpiewała Johnowi Kennedy’emu słynne „Happy Birthday”, sprzedana na aukcji w...

zobacz więcej

Latem 1873 roku w pokoju hotelowym w Brukseli będący pod wpływem alkoholu Verlaine strzelił do swojego partnera, też francuskiego poety Arthura Rimbauda. Padły dwa strzały, jedna z kul trafiła Rimbauda w nadgarstek. Obrażenia kochanka nie były poważne, ale Verlaine został za to osądzony i osadzony w więzieniu.

Ślad zaginął

Po broni, którą przejęła belgijska policja, ślad zaginął na długie lata. Została odnaleziona w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Trafiła wówczas do ekspertyzy jednego z brukselskich sklepów, w którym Paul Verlaine kupił go w przeddzień oddania strzałów do swojego partnera. Potem rewolwer ponownie zaginął. Po długich poszukiwaniach broń odnaleźli pracownicy Królewskiej Biblioteki z Brukseli.

Pochodzący z połowy XIX wieku rewolwer jest sześciostrzałowym bębenkowcem o drewnianej kolbie, nieco przypominającym rewolwer Colta. Nabywca zapłacił za niego 435 tysięcy euro.

Historia burzliwego związku Verlaine'a i Rimbauda została przedstawiona w filmie Agnieszki Holland „Całkowite zaćmienie” z Davidem Thewlisem i Leonardo DiCaprio.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej