„Zeznania większości gdańskich prokuratorów niewiarygodne”

– Oczywiście błędy to rzecz ludzka, ale tutaj ilość błędów jest porażająca – mówiła w programie „Gość Wiadomości” przewodnicząca komisji śledczej ws. Amber Gold Małgorzata Wassermann, komentując dotychczasowe zeznania śledczych związanych z początkowym badaniem afery.

Długa historia zaniedbań. Kolejne zeznania przed komisją ds. Amber Gold

– Według mojej obecnej wiedzy sprawa Amber Gold została zlekceważona przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz – przyznała we wtorek przed komisją...

zobacz więcej

Przed komisją zeznawali w środę były szef biura prezydialnego Prokuratury Generalnej prok. Ryszard Tłuczkiewicz oraz jego zastępca prok. Piotr Wesołowski. Prokuratorzy byli dopytywani o losy pisma z końca listopada 2011 r., które ówczesny przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak wysłał do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Dokument nie trafił do rąk adresata.

Pismo zawierało krytyczne uwagi odnoszące się do dochodzenia Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, w tym również do decyzji o zawieszeniu postępowania.

Prokuratura Gdańsk-Wrzeszcz zajmowała się sprawą Amber Gold od końca 2009 r., po tym jak KNF złożyła zawiadomienie, że firma ta prowadzi działalność bankową bez zezwolenia. Na początku 2010 roku prok. Barbara Kijanko odmówiła wszczęcia śledztwa. Po uwzględnieniu przez sąd zażalenia KNF, w maju 2010 r. wszczęte zostało dochodzenie, które jednak w sierpniu zostało umorzone.

„Prokuratura lekceważyła sprawę, a mogła wszystkiemu zapobiec”

– Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz lekceważyła sprawę Amber Gold – powiedział Jarosław Krajewski, poseł PiS na konferencji podsumowującej...

zobacz więcej

Chaos i niepamięć

Małgorzata Wassermann stwierdziła, że komisja śledcza chce w tym roku skończyć wątek dotyczący gdańskiego wymiaru sprawiedliwości. W grudniu przesłuchani zostaną jeszcze były prokurator generalny Andrzej Seremet, były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin oraz sędzia Ryszard Milewski, były prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku. Posłanka bardzo krytycznie odniosła się do zeznań, jakie do tej pory złożyli przed komisją prokuratorzy mający związek ze sprawą Amber Gold.

– Widzę bardzo smutny obraz gdańskiej prokuratury. Nie ustaliliśmy ani jednego pozytywnego elementu w tym postępowaniu przez pierwsze dwa lata. Ani jednego przejawu inicjatywy prokuratora. Ze sprawą została młoda policjantka, która powiedziała bardzo istotną rzecz: była wyśmiewana przez referenta, a prok. Kijanko, która prowadziła postępowanie, była w innych sprawach bardzo skrupulatna – mówiła posłanka PiS.

„Ilość błędów porażająca”

Zdaniem przewodniczącej komisji śledczej wymowne jest, że prokuratorzy tłumaczyli się dotąd niepamięcią albo tym, że nic nie mogli zrobić. Jej zdaniem to linia obrony albo dowód na „niesamowity chaos” w gdańskiej prokuraturze.

– Oceniam zeznania większości gdańskich prokuratorów jako kompletnie niewiarygodne. Nie jest bowiem możliwa taka kumulacja błędów i to, że na żadnym etapie postępowania nikt się nie interesuje sprawą. Oczywiście błędy to rzecz ludzka, ale tutaj ilość błędów jest porażająca – mówiła Wassermann.Konfrontacja Tusków niezbyt pewna, ale niewykluczona

Według przewodniczącej w styczniu i lutym komisja śledcza zajmie się wątkiem działania KNF. Posłanka uważa, że komisja zrobiła bardzo dużo w sprawie, ale wciąż są pewne wątpliwości. – KNF z nieznanych przyczyn nie skorzystała z porozumienia o współpracy z ABW. Przynajmniej na ten moment nie mamy śladu takich dokumentów – mówiła Wassermann podkreślając, że KNF „wykonywała pracę zamiast gdańskiej prokuratury”.

Posłanka przyznała, że w czasie przesłuchania Jarosława Gowina będzie chciała się dowiedzieć, co o sprawie Amber Gold wiedział m.in. ówczesny premier Donald Tusk. Za naturalne uznała wezwanie przed komisję zarówno Donalda Tuska, jak i jego syna Michała, który pracował w liniach lotniczych założonych przez bohatera afery Amber Gold.

– Co do ewentualnej konfrontacji Michała i Donalda Tuska, to przesłanką do takiej czynnością są np. rozbieżne zeznania. Jeżeli tak będzie, to będziemy rozważać taką czynność. Tylko wtedy – dodała.

źródło:
Zobacz więcej