„Robiliśmy wszystko, by ocalić górników, niestety przegraliśmy”. Osiem ofiar wstrząsu w kopalni Rudna

Odnaleziono ciała trzech ostatnich górników pozostałych pod ziemią po wtorkowych wstrząsach w należącej do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach – poinformował w środę wieczorem dyrektor kopalni Paweł Markowski. Bilans śmiertelnych ofiar tąpnięcia wzrósł do ośmiu. Dziewięciu górników zostało rannych. To największa tragedia w KGHM od 55 lat.

Wstrząs w kopalni Rudna. Zginęło ośmiu górników [RELACJA]

Pięciu górników nie żyje. Trzech wciąż znajduje się pod ziemią. Trwa akcja ratunkowa.

zobacz więcej

Ciała trzech górników odnalezionych wieczorem leżały obok siebie – podał dyrektor kopalni. Akcja ratownicza trwała 24 godziny. – Robiliśmy wszystko, by ocalić górników, niestety przegraliśmy. Składam najbliższym ofiar wyrazy szczerego współczucia – powiedział Markowski.

Po południu wydobyto piątą ofiarę wstrząsów. To 50-letni, doświadczony mechanik górniczy. – Górnik nie dawał znaków życia. Lekarz stwierdził zgon – powiedział w środę Markowski. Wcześniej wydobyto ciała 24-latka oraz 23-latka. Pierwsze dwie ofiary wstrząsu w kopalni Rudna miały 47 i 33 lata.

„Ratownicy ręcznie, centymetr po centymetrze odgruzowują halę maszyn”

– Akcja ratownicza jest trudna z kilku powodów. Na dole panują trudne warunki, temperatura to 27 stopni C, a wilgotność powietrza wynosi 65...

zobacz więcej

Akcja ratownicza zakończona

Do samoistnego wstrząsu doszło w należącej do KGHM kopalni „Rudna” w Polkowicach we wtorek po godz. 21. Jego magnituda wynosiła ok. 3,4 stopnie. Epicentrum znajdowało się 1,5 tys. metrów od miejsca zawaliska, gdzie były prowadzone poszukiwania. W czasie wstrząsu w jego zasięgu było 30 osób. Prace ratownikom utrudniały warunki panujące pod ziemią. Temperatura wynosi tam ok. 30 stopni Celsjusza, panuje duża wilgotność. Pod ziemią było dziewięć zastępów ratowniczych.

Największe katastrofy górnicze w Polsce od 2000 r.

Największe katastrofy górnicze w Polsce: - 2002, kopalnia Jas-Mos (Jastrzębie-Zdrój) - 2006, Kopalnia Węgla Kamiennego Halemba (Ruda Śląska) -...

zobacz więcej

Prezydent spotka się z ratownikami

Kondolencje rodzinom ofiar złożył Andrzej Duda. – Chciałem złożyć wyrazy współczucia rodzinom. Zapewnić o opiece ze strony państwa nad rodzinami tych, którzy odeszli – powiedział prezydent, który przebywa obecnie w Szwecji. Zapowiedział, że po powrocie w czwartek do kraju uda się do Polkowic. Marek Magierowski, dyrektor prezydenckiego biura prasowego poinformował w środę, że Andrzej Duda zamierza spotkać się m.in. z zarządem kopalni Rudna oraz ratownikami.

W środę pamięć o zmarłych górnikach chwilą ciszy uczcili posłowie. W KGHM ogłoszono czterodniową żałobę. Kopalnię w Polkowicach odwiedziła również premier Beata Szydło. Zaznaczyła, że rząd jest gotowy udzielić „wszelkiej pomocy” rodzinom dotkniętym tragedią.

Kopalnia Rudna w Polkowicach jest największą kopalnią miedzi w Europie i jedną z największych głębinowych kopalni tej rudy na świecie.

źródło:
Zobacz więcej