RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nie będzie zwolnień nauczycieli, a będzie potrzeba dodatkowych etatów”

– Samorządy będą mieć dodatkowe środki, tak jak zadeklarowałam, bo te dodatkowe środki w subwencji oświatowej są, a oprócz tego nie będzie zwolnień nauczycieli, a będzie potrzeba dodatkowych etatów – zadeklarowała w programie „Gość poranka”, minister edukacji narodowej, Anna Zalewska.

Zalewska: przestajemy uczyć pod testy. W Sejmie debata nad reformą oświaty

– Chcemy podnieść jakość polskiej edukacji, chcemy przywrócić kształcenie ogólne, przestaniemy uczyć pod testy – mówiła minister edukacji Anna...

zobacz więcej

Ministerstwo Edukacji szykuje szereg zmian w funkcjonowaniu systemu oświaty. W miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Znikają natomiast gimnazja.

Zmiany miałyby rozpocząć się od przyszłego roku szkolnego. Uczniowie uczęszczający obecnie do czwartej klasy szkoły podstawowej, zamiast do gimnazjum, trafią do siódmej klasy podstawówki.

System stopniowego wygaszania gimnazjów zakończyć się ma 1 września 2019 roku. Część rodziców, nauczycieli i opozycja ministerstwu zarzucają chaos i brak wystarczającej informacji.

– Wszyscy powinni wszystko wiedzieć. Po pierwsze debatowaliśmy przed zmianą, to było kilkaset spotkań, kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy uczestniczyli w tych spotkaniach – zaznaczyła Zalewska.

Dodała, także że tydzień temu do każdej ze szkół dotarł pakiet informacyjny dotyczący planowanej reformy. Działa specjalna infolinia, a pracownicy ministerstwa odpowiadają na liczne pytania mailowe.

– Samorządy będą mieć dodatkowe środki, tak jak zadeklarowałam, bo te dodatkowe środki w subwencji oświatowej są, a oprócz tego nie będzie zwolnień nauczycieli, a będzie potrzeba dodatkowych etatów – zadeklarowała Anna Zalewska.

Likwidacja gimnazjów coraz bliżej. W Sejmie o reformie oświaty

Sejm zajmie się we wtorek projektem ustawy wprowadzającej reformę edukacji, która przewiduje likwidację gimnazjów. Chodzi projekty Prawa...

zobacz więcej

17 lat zmian

We wtorek posłowie zajmowali się projektem ustawy wprowadzającej reformę edukacji, która przewiduje likwidację gimnazjów. Chodzi projekty Prawa Oświatowego i Przepisów wprowadzających Prawo Oświatowe.

– Od 17 lat ciągle poprawia się gimnazjum, ono już nie jest tym, które wynikało z założenia reformy – podkreślała w programie „Gość poranka” minister edukacji, Anna Zalewska.

Dodała, że samodzielne gimnazja stanowią mniej niż 10 procent wszystkich szkół, a większość placówek funkcjonuje w zespołach. Przypomniała także, że w założeniu gimnazja miały być pryz szkołach średnich. Taki model to znikomy procent w systemie. Za gimnazja odpowiada bowiem samorząd gminny, za szkoły średnie – powiatowy.

Premier broni minister Zalewskiej: Polacy oczekują reformy edukacji

– PiS zobowiązało się do reform i zmian, których oczekują wyborcy. Reforma edukacji jest wynikiem wsłuchiwania się w głos ludzi – powiedziała w...

zobacz więcej

Nowe szkoły, nowa podstawa

Dziś nauczyciele, dyrektorzy i rodzice mają natomiast poznać podstawy programowe. Pierwsze zmiany dotyczyć już będą edukacji wczesnoszkolnej, czyli klas od pierwszej do trzeciej.

– Będziemy czytać w szkole, będą podstawy programowania, taki jest wymóg cywilizacyjny i podstawy gry w szachy – wymieniała Anna Zalewska.

Ministerstwo zamierza wzmocnić naukę przedmiotów ścisłych. Uczniowie mają także uczyć się tego samego języka obcego przez 12 lat edukacji, drugi język wchodzić ma w 7 lub 8 klasie szkoły podstawowej. Popołudniu nową podstawę programową przedstawi wiceminister edukacji, Maciej Kopeć.

źródło:
Zobacz więcej