„Czas na budowę dobrze wyposażonej armii”. Prezydent wręczył nominacje generalskie

– Głęboko wierzę, że wręczam nominacje generalskie ludziom, którzy bohaterstwo i miłość ojczyzny, determinację w budowaniu silnej Polski mają głęboko w sercu – powiedział prezydent Andrzej Duda, który we wtorek wręczył awanse generalskie i admiralskie 15 oficerom.

– Wręczając panom generałom te nominacje, czy to na kolejny stopień generalski, czy też po raz pierwszy dla tych, którzy wchodzą dopiero do korpusu generałów RP, głęboko wierzę, że wręczam je ludziom, którzy bohaterstwo, miłość ojczyzny, determinację w budowaniu silnej Polski, bezpiecznej Polski, mają głęboko w sercu. A oprócz tego mają drugą rzecz: niezbędne umiejętności i wiedzę, którą nabyliście państwo w czasie studiów, którą nabyliście państwo w czasie wielu lat dotychczas swojej służby dla RP. Macie jeszcze trzeci niezwykle ważny element, doświadczenie – powiedział prezydent.

Przypomniał, że kilka godzin wcześniej na okręcie ORP „Błyskawica” wręczył nominację admiralską dla kontradmirała dowódcy 3. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr. Krzysztofa Jaworskiego. – Stało się to w dniu tak drogim dla marynarki wojennej, w dniu, który jest zarazem uczczeniem 98. rocznicy jej odrodzenia – zaznaczył Duda.

Zwrócił uwagę, że dzisiejsza marynarka wojenna jest kontynuacją tej, która dynamicznie rozwijała się w II Rzeczypospolitej. – I która byłą jedną z najlepiej przygotowanych i wyposażonych marynarek wojennych w Europie – mówił Duda.

– Mam nadzieję, że obecna polska marynarka wojenna, jako część polskich sił zbrojnych, jako część Wojska Polskiego, będzie w stanie dorównać, także pod względem wyposażenia, pod względem nowoczesności, tamtej wielkiej tradycji, o co będziemy dbali wszyscy. Poczynając od dowództwa marynarki, poprzez ministra obrony narodowej, jak i mnie, prezydenta RP, zwierzchnika sił zbrojnych – dodał prezydent.

– Dziś jest tak, że po zwycięstwie, które odniosło polskie społeczeństwo wyzwalając się zza żelaznej kurtyny, czas na budowę silnej, sprawnej i dobrze wyposażonej armii. Ten proces jest w toku – podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył prezydent, dzisiaj sytuacja wymaga aktywności i kreatywności polskiej armii.


„Dziękuję tym, którzy poświęcają się swojej służbie”. Prezydent wręczył nominacje generalskie

„Stopień to zobowiązanie”

– Dziś jest tak, że po zwycięstwie, które odniosło polskie społeczeństwo na przełomie lat 80. i 90., wyzwalając się zza żelaznej kurtyny, z oków komunistycznego systemu, czas na budowę silnej, sprawnej, dobrze wyposażonej polskiej armii. Ten proces jest w toku. To przygotowanie i wprowadzenie doskonalszego systemu dowodzenia; to przede wszystkim nabycie dla polskiego wojska nowego wyposażenia, które będzie odpowiadało w jak najbardziej idealnym stopniu - po pierwsze oczekiwaniom polskiego wojska, po drugie jego potrzebom, po trzecie potrzebom współczesnego pola walki – mówił prezydent.

Podziękował nowo mianowanym generałom za dotychczasową służbę i podkreślił, że poprzez nią zasłużyli na wyższy stopień. – Nie będę ukrywał, że ogromnie na was liczymy. Ogromnie wam dziękuję za dotychczasową służbę, którą zasłużyliście na dzisiejszą nominację. Ale to także wielkie zobowiązanie do dalszej służby. Służby pod hasłem, które przyświeca polskiemu żołnierzowi od wieków: „Bóg, honor i Ojczyzna”. To dbanie i pielęgnowanie tych najważniejszych wartości, w polskim wojsku, społeczeństwie – dodał.

Prezydent podkreślił, że sytuacja międzynarodowa nie jest łatwa. – Dzisiaj żyjemy w trudnych czasach, kiedy jest wiele niepokojów, na Wschodzie, na Południu, zagrożenie terrorystyczne. Nie można dzisiaj absolutnie spoczywać na laurach. (...) Dzisiaj jest sytuacja, która wymaga od nas aktywności, kreatywności i wielkiej odpowiedzialności, za bezpieczeństwo Polski i polskiego społeczeństwa – powiedział prezydent.

Dodał, że wierzy, iż nominowani generałowie „będą dumą polskiego oręża”. – Że będziecie budowali nie tylko jak najlepsze imię polskiego wojska, że będziecie także budowali silną, suwerenną i niepodległą, bezpieczną Polskę – podkreślił.

Podziękował też rodzinom oficerów za cierpliwe znoszenie rozłąki i m.in. niepokoju związanego z misjami. – Proszę o jeszcze, proszę, żeby wspierali was w waszych działaniach. Proszę, żeby dom, rodzina była dla was ostoją, a was proszę byście zawsze ten dom, swoją ostoję szanowali; i starali się do niej wracać cali i zdrowi razem ze swoimi żołnierzami – wskazywał.

Nominacje w Dzień Podchorążego

14 wojskowym prezydent wręczył awanse w pałacu prezydenckim, jedynemu awansowanemu na stopień generalski marynarzowi wręczył nominację w Gdyni, w trakcie uroczystości rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP.

Awans na gen. brygady odebrał m.in. wyznaczony na dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej Wiesław Kukuła. Wśród nowych generałów są także inspektor Sił Powietrznych, dwaj szefowie zarządów Inspektoratu Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, komendant główny Żandarmerii Wojskowej i jego zastępca, dwóch dowódców brygad i jeden zastępca dowódcy dywizji w Wojskach Lądowych, jeden dowódca flotylli w Marynarce Wojennej oraz rektorzy komendanci trzech uczelni wojskowych.

To najliczniejsze dotychczas nominacje generalskie w wojsku, wręczane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W liczących ok. 100 tys. żołnierzy siłach zbrojnych będzie ok. 80 generałów i admirałów. Wszystkich stanowisk, którym odpowiadają etaty generalskie i admiralskie, jest ok. 120.

Tegoroczna ceremonia odbywa się w Dniu Podchorążego - w rocznicę wybuchu powstania listopadowego, a nie jak zwykle 11 listopada.

źródło:

Zobacz więcej