RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Najstarsza na świecie. 117-letnia Włoszka świętuje urodziny

Emma Morano z Piemontu skończyła 117 lat (fot. Twitter/ UlrichJvV)
Emma Morano z Piemontu skończyła 117 lat (fot. Twitter/ UlrichJvV)

117 lat kończy we wtorek Emma Morano z Piemontu. Jest ona w tej chwili najstarszym człowiekiem świata i jedyną już osobą, która urodziła się w XIX wieku. Jak podkreśla BBC, gdy urodziła się pani Emma, we Włoszech rządził król Hubert I, a fabryka Fiata i drużyna Milano były w powijakach.

Wyjątkowe urodziny Emmy Morano. Włoszka skończyła 116 lat

Aż 116 lat skończyła w niedzielę Emma Morano. Włoszka jest najstarszą Europejką i drugą żyjącą najdłużej osobą na świecie. Życzenia złożyli jej...

zobacz więcej

Do 114. roku życia Emma Morano była samodzielna. Mieszkała sama w dwupokojowym mieszkaniu w przysiółku Pallanza nad Lago Maggiore koło Verbanii. Od lat odżywia się tak samo i według lekarzy niezdrowo: trzy surowe jajka dziennie i mielone mięso w rosole. Lekarz kazał jej odstawić ulubione czekoladki orzechowe, słynne gianduiotti.

Pani Morano opowiadała w wywiadach, że gdy miała 26 lat, została przymuszona szantażem do małżeństwa. Jej mąż był agresywny i porzuciła go niedługo po tym, jak umarł ich mały synek; stało się to w 1938 r. Nigdy więcej nie wyszła za mąż. Pracowała natomiast do 75. roku życia.

Na pytanie, jak się czuje, długowieczna Włoszka odpowiada, że świetnie. Pani Emma pochodzi z rodziny osób długowiecznych, jej matka żyła 91 lat, a siostra 107.

117-latka nigdy nie była w Rzymie, morze widziała raz tylko w życiu w Genui. Jak przed rokiem, tak i teraz, życzenia urodzinowe przysłali jej prezydent Włoch Sergio Mattarella i papież Franciszek.

źródło:
Zobacz więcej