Masowa ucieczka z Aleppo. Cywile opuszczają dzielnice rebeliantów

W Aleppo trwają ciężkie walki (fot. PAP/ EPA/SANA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL)

Blisko 10 tysięcy cywilów uciekło w ciągu ostatniej doby z kontrolowanych przez rebeliantów wschodnich dzielnic miasta Aleppo, w północnej Syrii – poinformowało w niedzielę późnym wieczorem niezależne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Sukces reżimu w Aleppo. Największa dzielnica rebeliantów zdobyta

Syryjskie wojska rządowe odbiły z rąk rebeliantów, pozostającą dotąd pod ich kontrolą, największą dzielnicę wschodniego Aleppo – podały w sobotę...

zobacz więcej

Według Obserwatorium co najmniej 6 tys. uciekinierów schroniło się w części miasta, kontrolowanej przez siły kurdyjskie, reszta przeszła do dzielnic opanowanych przez wojska rządowe.

Wielkie oblężenie

Wschodnie dzielnice Aleppo, w których mieszka ponad 250 tys. osób, są od trzech miesięcy oblężone przez siły syryjskiego reżimu wspierane przez Rosję. Opozycja ostrzega, że reżim oraz Rosjanie chcą wygrać wojnę, całkowicie wyniszczając ludność w rejonach kontrolowanych przez opozycję. Odcinanie dróg zaopatrzenia ma zagłodzić tych, którzy stawiają opór, a bombardowania - zmusić cywilów do ucieczki.

Od 15 listopada syryjska armia posuwa się od północnego wschodu w głąb dzielnic opanowanych przez rebeliantów. W bombardowaniach zginęło dotąd 225 cywilów, w tym 27 dzieci.

Tracą terytorium

– Rebelianci utracili już 30 proc. swego terytorium w Aleppo – powiedział agencji AFP szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahman.

W wojnie w Syrii, która wybuchła w 2011 roku, śmierć poniosło już ponad 300 tys. osób.

źródło:

Zobacz więcej