SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Po raz 23. ruszyła akcja Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Patronat nad nią objęła TVP

W pierwszą niedzielę adwentu po raz 23. rozpoczęło się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Tegoroczne hasło przewodnie to „Płomień Miłosiedzia”. Jak co roku symbolem akcji są świece, które mają znaleźć się na wigilijnych stołach w Polsce. Pieniądze z ich sprzedaży zostaną przekazane potrzebującym dzieciom. TVP również przyłączyła się do akcji i objęła ją swoim patronatem.

– Bardzo chcę pomagać Caritas. Kiedyś dzięki tej akcji sama mogłam pojechać na ferie, wakacje, spędzić na wyjeździe swój wolny czas i dobrze się bawić. Dziś sama sprzedaję świece i pomagam zebrać pieniądze – mówiła na antenie TVP Info Kasia, wolontariuszka z Rzeszowa.

Akcja prowadzona jest w całej Polsce. Przykładowo w działalność gdańskiej Caritas zaangażowanych jest w nią 350 pracowników oraz prawie 6 tys. wolontariuszy. W znajdującym się tam Domu Samotnej Matki przebywa ponad 300 kobiet. – Nam jest tutaj dobrze, wiemy, że gdy gdzieś pójdziemy, mamy dokąd wrócić. Nigdy nie czułam stabilności, wychowywałam się w domu dziecka – mówi Paulina, mama Ingi, która jest mieszkanką domu. Caritas pomaga zarówno dzieciom, jak i młodzieży. Pomoc polega nie tylko na finansowaniu potrzebujących, ale również organizowaniu im czasu wolnego, prowadzeniu świetlic, w których dzieci mogą korzystać z różnego rodzaju zajęć.

Akcja Caritas. Kup świeczkę i pomóż sąsiadowi

W pierwszą niedzielę adwentu, czyli 27 listopada, po raz dwudziesty trzeci rozpocznie się akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, które w tym roku...

zobacz więcej

„Ofiary od początku są przeznaczone na dzieci”

W tym roku Caritas Polska, prawosławna Eleos i Diakonie kościołów Ewangelicko-Augsburskiego i Ewangelicko-Reformowanego zamierzają sprzedać ponad trzy miliony świec. Dochód będzie przeznaczony na dożywianie, leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną i wakacyjne wyjazdy dla dzieci. – Ofiary od początku są przeznaczone na dzieci jak mówi sama nazwa to Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – mówił ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas diecezji rzeszowskiej.

Do tej pory dzięki akcji udało się pomóc kilkudziesięciu milionom najmłodszych podopiecznych. Zdaniem ojca Hubert Matusiewicz z zakonu bonifratrów, wicedyrektor Caritas Polska dzięki diecezjalnym oddziałom organizacji, które z kolei mają zespoły parafialne, pomoc może być szybka, adekwatna do potrzeb i dyskretna. Ten ostatni element jest ważny zwłaszcza przy ludziach młodych, kiedy trzeba uważać, aby ich nie stygmatyzować. – Dzięki tej kampanii dobrze wszystkim znana świeca zyskała nowe znaczenie – uważa ksiądz Doroteusz Sawicki kierujący prawosławną organizacją charytatywną Eleos. Świece towarzyszą od wieków modlitwie, teraz stały się symbolem pomocy charytatywnej. Świeca to także kolejny, po pustym talerzu, znak naszej gotowości na przyjęcie kogoś potrzebującego.

teraz odtwarzane
Pomóż podopiecznym Caritas

„Kto potrzebuje naszej pomocy?”

Wanda Falk, dyrektor Diakonii Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego podkreśla, że symboliczne jest hasło tegorocznego Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom „Płomień Miłosierdzia”. – Każe nam ono zapytać: „Kto potrzebuje naszej pomocy?”. Musimy sobie też postawić następne pytanie: „Czy jesteśmy gotowi jej udzielić?. Ewangelicy Reformowani nie wyobrażają sobie świąt bez tej bożonarodzeniowej świecy – dodaje Biruta Przewłocka – Pachnik prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko- Reformowanego.

Choć w Polsce jest tylko dwa tysiące wiernych tego Kościoła, gromadzących się w pięciu parafiach, z zebranych pieniędzy finansują wyjazdy wakacyjne dzieci i kupno podręczników szkolnych. Od dwudziestu lat w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom włączają się zuchy, druhny i druhowie ze Związku Harcerstwa Polskiego. Kiedy roznoszą po kraju Betlejemskie Światełko Pokoju, wykorzystują do tego świece z kościelnej zbiórki. Uroczysta inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbyło się po południu w Warszawie. W parafii Ewangelicko- Reformowanej przy alei Solidarności 76 odprawiono ekumeniczne nabożeństwo.

„Tak, pomagam!”. Rusza przedświąteczna zbiórka żywności Caritas

W piątek i sobotę Caritas organizuje w całej Polsce przedświąteczną zbiórkę żywności. W akcję włączy się 10 tys. wolontariuszy – będą zbierać...

zobacz więcej

Błogosławieństwo papieża Franciszka

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom pobłogosławił papież Franciszek. Przekazał je nowy nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio, podczas uroczystości ekumenicznej inaugurującej akcję. „Papież Franciszek dopiero co zamknął uroczyście jubileuszowy rok miłosierdzia, mam tę radość, że mogę przesłać jego błogosławieństwo tutaj obecnym. Boże Narodzenie to święto dziecka a światło, które Chrystus nam przynosi jest pomostem między nami wszystkimi. Niesiemy zatem i my to miłosierdzie wszędzie tam, gdzie dzieci w rodzinach są w potrzebie” – powiedział nuncjusz papieski.

TVP również przyłączyło się do akcji i objęła ja patronatem. Akcję można wesprzeć, kupując w parafii Wigilijną Świecę Caritas, wysyłając SMS z hasłem POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub przez wpłatę na konto Caritas z dopiskiem WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM. Szczegóły na stronie www.wigilijnedzielo.caritas.pl.

źródło:
Zobacz więcej