RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ukraińcy uczcili pamięć ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932–1933

Na Ukrainie wspominane są dziś ofiary Wielkiego Głodu. 83 lata temu sowieckie władze w sposób zaplanowany doprowadziły do śmierci głodowej ok. 4 milionów Ukraińców. Główne uroczystości odbyły się w Kijowie przed pomnikiem ofiar komunistycznej zbrodni. Modlono się tam za dusze Ukraińców zagłodzonych na śmierć.

Szli na odsiecz Lwowa. Pogrzeb żołnierzy poległych w 1939 r.

Żołnierze polscy polegli we wrześniu 1939 roku.

zobacz więcej

W nabożeństwie żałobnym celebrowanym przez prawosławnego patriarchę kijowskiego uczestniczyli przedstawiciele różnych Kościołów. Jak podkreślił prezydent Petro Poroszenko, Wielki Głód był zaplanowaną akcją, która miała na celu zniszczenie Ukraińców.

Powiedział, że totalitarny reżim wprowadził ten plan w życie w postaci ludobójstwa. Celem imperium, jak zaznaczył Petro Poroszenko, było niedopuszczenie do jakichkolwiek prób utworzenia państwa ukraińskiego. W efekcie, jak podkreślił, na najżyźniejszych ziemiach ludzie umierali z głodu.

Głos zabrał również Mykoła Onyszczenko – jeden ze świadków Wielkiego Głodu. Wspominał, że kiedy miał 7 lat, widział jak na Zaporożu komuniści zabierali chłopom ostatnie zboże.

Widział też ludzi, którzy zjadali nawet swoje buty. Świadek komunistycznej zbrodni wspominał, że w latach 1932-33 dzieciom zabraniano wychodzić z domu, bo powszechny był kanibalizm, a ludzie umierali na ulicach. W intencji ofiar Wielkiego Głodu w oknach ukraińskich domów po zapadnięciu zmroku zapłonęły świece.

Trzy lata od kijowskiego Majdanu. Janukowycz zostanie przesłuchany?

Protesty w ukraińskiej stolicy doprowadziły do obalenia reżimu Wiktora Janukowycza.

zobacz więcej

„Pamięć jest bardzo ważna”

Ukraińcy mieszkający w Warszawie również uczcili pamięć ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933. Kilkadziesiąt osób wraz z ukraińskimi dyplomatami złożyło kwiaty i zapaliło znicze pod pomnikami ofiar Hołodomoru i żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu prawosławnym w Warszawie.

Sowieckie władze na początku lat 30. XX wieku, dokonując kolektywizacji i rekwizycji żywności, doprowadziły do śmierci głodowej milionów Ukraińców. W tym roku uroczystości rocznicowe u naszych wschodnich sąsiadów odbywają się pod hasłem "Wielki Głód nie złamał Ukraińców".

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej