RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nie żyje Fidel Castro. Miał 90 lat, rządził Kubą przez prawie pół wieku

Fidel Castro miał 90 lat (fot. Wikimedia Commons)
Fidel Castro miał 90 lat (fot. Wikimedia Commons)

Nie żyje były przywódca Kuby Fidel Castro. Zmarł w piątek wieczorem w Hawanie w wieku 90 lat – poinformował jego brat Raul, który przejął po nim rządy na Kubie w 2006 roku. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 4 grudnia. Zwłoki zostaną skremowane jeszcze w sobotę. Potem urna z prochami Fidela Castro będzie obwożona po kraju.

Fidel Castro kończy 90 lat. Cały kraj świętuje

Przeżył ponad 600 prób zamachów na życie i przeciwstawiał się 10 amerykańskim prezydentom. W sobotę ojciec kubańskiej rewolucji Fidel Castro, który...

zobacz więcej

– Komendant i przywódca rewolucji kubańskiej zmarł wieczorem o godz. 22.29 (4.29 polskiego czasu – przyp. red.) – oświadczył Raul Castro na antenie państwowej telewizji.

Wg rożnych szacunków za rządów Fidela Castro na Kubie zamordowano od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Rzesze Kubańczyków objęły dotkliwe restrykcje. Osadzonych w więzieniach torturowano.

Fidel Castro urodził się 13 sierpnia 1926 roku w Mayari w prowincji Oriente, w bogatej rodzinie plantatorów trzciny cukrowej. W wyniku rewolucji na Kubie w 1959 roku objął stanowisko premiera, a w 1965 sekretarza rządzącej Komunistycznej Partii Kuby. W 1976 roku w wyniku reorganizacji rządu utracił urząd premiera i objął przewodnictwo w Radzie Państwa.

W latach 1979-83 był przewodniczącym ruchu państw niezaangażowanych. W 2006 roku przekazał władzę młodszemu bratu Raulowi. W 2008 roku zrezygnował z najważniejszych stanowisk państwowych ze względu na zły stan zdrowia. Faktycznie sprawował władzę na Kubie w latach 1959-2008.

Edukacja u jezuitów

Edukację zdobył w szkołach jezuickich w Santiago de Cuba. Studiował prawo na Uniwersytecie w Hawanie, gdzie został również jednym z liderów ruchu studenckiego przeciwko dyktaturze Fulgencio Batisty.

W kolejnych latach pracował w Hawanie jako adwokat. W latach 40. dołączył do Kubańskiej Partii Ludowej (zwanej ortodoksyjną), z ramienia której w 1952 roku został wybrany do Izby Reprezentantów. Po zamachu stanu generała Batisty z marca 1952 roku rozpoczął formowanie oddziałów partyzanckich. W 1953 roku poprowadził grupę rewolucjonistów do ataku na koszary wojskowe Mocada w Santiago de Cuba. Aresztowany i skazany na 15 lat więzienia. W 1955 roku wypuszczony na mocy amnestii.

Potem przeniósł się do Meksyku, gdzie sformował założenia swojego ruchu. W 1956 roku z grupą rewolucjonistów (w tym bratem Raulem i Che Guevarą) wylądował na wschodnim wybrzeżu Kuby. Na miejscu przedostał się w góry Sierra Maestra, gdzie rozpoczął antyrządową rewolucję. W styczniu 1959 roku wkroczył do stolicy kraju i ogłosił się naczelnym dowódcą sił zbrojnych, a od lutego 1959 r. także premierem.

Fidel Castro rozmawiał z uczniami i zasiadł w szkolnej ławce

Były prezydent Kuby Fidel Castro pojawił się publicznie. Schorowany przywódca ostatnio robił to bardzo rzadko. Wyjątek zrobił, by uczcić pamięć...

zobacz więcej

Jako faktyczny przywódca kraju Fidel Castro przeprowadził reformę rolną i nacjonalizację obcego kapitału (zwłaszcza amerykańskiego), co przyczyniło się do zerwania relacji dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi. Od tamtego czasu Kuba zacieśniła relacje ze Związkiem Radzieckim, od którego otrzymała pomoc gospodarczą i wojskową.

Eksport rewolucji

Po inwazji w Zatoce Świń z 1961 roku proklamował socjalistyczny charakter rewolucji i odwołał się do marksizmu-leninizmu. Prowadził politykę „eksportu rewolucji”, realizowaną między innymi poprzez ekspedycje kubańskich jednostek wojskowych do między innymi Angoli, Etiopii i Zairu. Po chwilowej liberalizacji polityki gospodarczej w połowie lat 70. i kryzysie społeczno-politycznym w 1981 nastąpiło ponowne zaostrzenie kursu w polityce wewnętrznej.

Pod koniec lat 90. Fidel Castro ponownie przeprowadził pewną liberalizację życia na wyspie. W 2006 roku zrezygnował z władzy, a w 2008 roku ustąpił ze stanowiska przewodniczącego Rady Państwa.

Charyzmatyczny Castro był znany z długich wystąpień. Potrafił przemawiać nawet po kilkanaście godzin. Cieszył się ogromną popularnością w kraju i za granicą, nawet wśród przeciwników komunistycznego reżimu.

Zostanie skremowany

– Szczątki Fidela Castro, ojca rewolucji kubańskiej, który zmarł w piątek wieczorem czasu lokalnego w Hawanie w wieku 90 lat, zostaną skremowane w sobotę - oświadczył jego brat i przywódca Kuby Raul Castro.

– Zgodnie z wolą wyrażoną przez towarzysza Fidela, jego szczątki zostaną poddane kremacji we wczesnych godzinach rannych w sobotę - ogłosił Raul Castro.


Dziewięć dni żałoby na Kubie

Dziewięć dni żałoby narodowej zarządziły w sobotę władze Kuby kilka godzin po śmierci w piątek wieczorem byłego przywódcy tego kraju, ojca rewolucji kubańskiej Fidela Castro. Żałoba potrwa do niedzieli 4 grudnia.

Jak podała w krótkim komunikacie Rada Państwa, najwyższy organ wykonawczy na Kubie, żałoba potrwa od soboty 26 listopada do niedzieli 4 grudnia, podczas której zostaną zawieszone „wszystkie działania i występy publiczne”.

Uroczystości pogrzebowe byłego kubańskiego przywódcy Fidela Castro, który zmarł w piątek wieczorem w Hawanie, odbędą się 4 grudnia w Santiago de Cuba. Cztery dni potrwa procesja z prochami Castro krążąca po kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej