RAPORT

Wojna na Ukrainie

Doradca nowego prezydenta USA: Trump będzie „taki jak Reagan”

Donald Trump (fot. Anadolu Agency / Contributor / Getty Images)
Donald Trump (fot. Anadolu Agency / Contributor / Getty Images)

William „Bill” Ciosek, doradca prezydenta elekta USA ds. Polski i Polonii amerykańskiej stwierdził, że pod rządami Trumpa USA staną się najbliższym sojusznikiem Polski. W rozmowie z PAP uznał, że Trump podziela poglądy rządu polskiego na temat ochrony granic, historii, dziedzictwa, wartości duchowych i religijnych, tożsamości narodowej oraz kultury.

Donald Trump, po fali protestów, odcina się od neonazistów

Donald Trump potępił po wahaniach wystąpienia białych skrajnych nacjonalistów w Waszyngtonie, którzy w weekend wykrzykiwali „Heil Trump” i wznosili...

zobacz więcej

William Ciosek pytany, czy wobec potencjalnego zagrożenia ze strony Rosji Polska może liczyć na mocniejsze niż dotąd gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA odpowiedział, że Trump będzie „taki jak Reagan”.

– Obiecał wzmocnić amerykańską siłę militarną. Wierzy w budowanie pokoju poprzez siłę. Potężna militarnie i gospodarczo Ameryka zagwarantuje bezpieczeństwo także Polsce, Europie Wschodniej i NATO – powiedział Ciosek. Według Cioska w ciągu ok. miesiąca ogłoszona zostanie lista osób zasiadających w komitecie ds. łączności między USA a Polską.

– Chcemy nasilić współpracę między społecznością polsko-amerykańską a administracją Trumpa i Polską. Liczymy na sukces w rozszerzeniu relacji biznesowych – powiedział doradca prezydenta elekta. Podkreślił też, że Trump wierzy, iż „USA, Polska i Wielka Brytanii mogą wspólnie pokonać skorumpowany globalizm, podobnie jak zwyciężyły w batalii z komunizmem”.

Trump o wraku tupolewa: będę próbował pomóc Polsce w tej sprawie

– Na pewno poruszę w rozmowach temat zwrotu wraku prezydenckiego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku. Słyszałem o tej sprawie i o tym, że...

zobacz więcej

Siła Polonii

Ciosek mówił m.in. o swym zaangażowaniu w doprowadzenie do spotkania Trumpa z Polonią w Chicago podczas kampanii wyborczej. – Uświadomiłem jego sztabowi wyborczemu, że ponad 10 milionów Polaków może pomóc mu w zwycięstwie – powiedział.

Zwrócił uwagę, że w ekipie Trumpa są ludzie, którzy wiele wiedzą o Polsce, jej problemach, historii i kulturze. Podkreślił też, że Trump wierzy, iż „USA, Polska i Wielka Brytanii mogą wspólnie pokonać skorumpowany globalizm, podobnie jak zwyciężyły w batalii z komunizmem”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej